یوناما: تعیین تاریخ انتخابات، مرحله برنامه‌ریزی را به سوی تطبیق می‌برد

| 1 April 2018, 16:46

هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) از تعیین تاریخ انتخابات مجلس نماینده‌گان و شورای ولسوالی در ۲۸ ماه میزان امسال استقبال کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات قبلاً ۱۶ ماه سرطان را برای برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی تعیین کرده بود؛ اما امروز اعلام کرد که بنابر دلایلی این انتخابات به تاریخ ۲۸ ماه میزان امسال برگزار خواهد شد.

در پی اعلان رسمی تعویق تاریخ انتخابات، تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه‌ی دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان در اعلامیه‌ای گفت: "تعیین تاریخ برای انتخابات انکشافی قابل توجه در کار کمیسیون مستقل انتخابات می‌باشد و اجازه می‌دهد انتخابات از مرحله رسمی برنامه‌ریزی به سوی پیشرفت در تطبیق پیش برود".

به گفته‌ی وی، انتخابات جز مهمی از افغانستان است که قدرت پروسه سیاسی دموکراتیکی را که در اینجا ریشه دوانده است، به نمایش می گذارد.

کمیسیون مستقل انتخابات امروز به صورت رسمی اعلان کرد که انتخابات در ماه میزان برگزار می‌شود و روند ثبت نام رأی‌دهنده‌گان تا آخر فصل بهار به پایان خواهد رسید.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس این کمیسیون گفت: "بحث استفاده از تکنالوژی بایومتریک که امکانات استفاده از آن در انتخابات پیشرو غیرممکن دانسته شد و پلان‌گذاری‌ها و آمادگی‌های کمیسیون در این زمینه با چالش و بن‌بست مواجه گردید. تاخیر در معرفی عضو جدید کمیسیون و هیأت رهبری کمیسیون، تأخیر در حصول اطمینان از تمویل بودجه و تامین امنیت، موارد دیگری بودند که برگزاری انتخابات را در وقت معین آن با مشکل مواجه ساخته بود".

به گفته‌ی وی، گام نخست ثبت نام رأی‌دهنده‌گان و سپس ثبت نام نامزدان مرحله بعدی است.

آقای صیاد تأکید کرد، تا زمانی که تعداد کافی مردم ثبت نام نشوند، روند ثبت نام نامزدان آغاز نخواهد شد؛ زیر به باور وی، نامزدان به لیست حامیان شان ضرورت دارند.

همچنان، گام سوم ثبت اعتراض‌ها و شکایت‌ها در مورد فهرست نامزدان و رسیده‌گی به آنها است که بر اساس قانون انتخابات حدود ۳۳ روز این روند را در بر می‌گیرد.

رییس کمیسیون انتخابات گفت، بعد از رسیده‌گی به شکایات فهرست نهایی نامزدان انتخابات تهیه می‌گردد که بعداً اوراق رأی باید چاپ گردد.

او افزود: "به اساس تجارب ما برای تهیه اوراق رأی و انتقال آن به کمیسیون حدو شش هفته ضرورت است. بسته‌بندی اوراق و انتقال آنها به ولایات و مراکز رأی‌دهی به شش هفته دیگر ضرورت دارد".

انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی در حالی به تعویق افتاده است که برای ثبت نام واجدان شرایط رأی، اداره ثبت احوال نفوس باید ده میلیون تذکره کاغذی توزیع کند.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات از مردم خواست، کسانی که تذکره ندارند؛ باید برای پروسه انتخابات تذکره بگیرند و با آغاز پروسه ثبت نام رأی‌دهنده‌گان به نزدیک‌ترین مرکز رأی‌دهی خود را ثبت نام کنند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>