جان‌باختن بیش از ۱۲۰ غیرنظامی در یک ماه

| 1 April 2018, 15:19

گروه دادخواهى حفاظت از افراد ملکى گزارش می‌دهد که در جریان ماه گذشته میلادی (ماه مارچ) بیش از ۱۲۰ غیرنظامی در ۱۵ ولایت جان باخته و اضافه از ۳۲۰ تن نیز زخم برداشته اند.

بر بنیاد گزارش این گروه، خونین‌ترین حمله هدف قراردادن غیرنظامیان در روز نوروز (ششم مارچ) بود که در سرک دانشگاه کابل – کارته سخی به وقوع پیوست.

در آن حمله که مسوولیت آن را داعش پذیرفت، ۳۳ تن جان باختند و اضافه از ۵۰ غیرنظامی نیز زخمی شدند. 

پس از حملات انتحاری و بم‌گذاری، به باور این گروه، حملات سازمان‌یافته و بم‌گذاری‌های کنار جاده و استفاده از سلاح سنگین در نبردها، در جریان ماه مارچ بیشترین قربانیان را از غیرنظامیان گرفته است.

این گروه همچنان با نگرانی می‌گوید که حملات شبانه‌ی نیروهای امنیتی افغان نیز غیرنظامیان را قربانی کرده است.  به طور نمونه گزارش از عمليات شبانه‌ی نيروهاى امنيتى در ولسوالى چپرهار ننگرهار یاد می‌کند که هشت تن از زراعت‌پیشه‌گان محلی جان باختند و شش تن نیز زخمی شدند.

موشک‌پراگنی‌های پاکستان بر مناطق شرقی کشور نیز در فهرست این گروه قرار دارد که سبب تلفات ملکی شده است.

هرچند گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکى می‌گوید که در ماه جنوری سال روان خورشیدی، تلفات غیرنظامیان به ۶۰۰ تن می‌رسید؛ اما در ماه فبروری این آمار به ۱۶۰ تقلیل یافت؛ ولی ماه مارچ دوباره سیر صعودی را پیموده و به ۴۴۳ رسیده است.

این گروه از طرف‌های درگیر نبرد در افغانستان می‌خواهد که از هدف قراردادن افراد ملکی دست بردارند. همچنان خطاب به حکومت می‌گوید که فوراً در مورد زندگى و آموزش کودکانی که سرپرست‌های شان را در حمله‌های هراس‌افگنی از دست داده اند، توجه کند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>