ایوب‌زاده: حکومت اراده برگزاری انتخابات را ندارد

| 26 March 2018, 16:05

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) و شماری از احزاب سیاسی کمیسیون مستقل انتخابات به بی برنامه‌گی و حکومت را به اراده نداشتن در برگزاری انتخابات متهم کرد.

محمد نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل گفت بررسی‌های تیفا نشان می‌دهد که برگزاری انتخابات در سال جاری ناممکن است.

ایوب‌زاده موقعیت ۹۴۸ مرکز رأی‌دهی در مناطق خارج از کنترل حکومت، موجودیت تهدیدهای امنیتی برای بیش از یک هزار مرکز رأی‌دهی، نبود برنامه‌ی امنیتی برای تأمین امنیت رأی‌دهنده‌گان، برخود کمپاینی حکومت با انتخابات، عدم تفکیک نقش‌ها و مسوولیت‌های کمیشنران کمیسیون انتخابات، مشخص نشدن رؤسای دبیرخانه کمیسیون انتخابات و کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی، عدم استخدام کارمندان و مشخص نشدن مسوولان ولایتی را از چالش‌های عمده بر سر راه برگزاری انتخابات عنوان کرد.

به گفته وی حکومت و کمیسیون در مورد انتخابات فقط شعار می‌دهند، تاکنون برای برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها در سال جاری توجه نکرده است.

اما شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری پس از چاشت امروز در یک نشست خبری این موضوع را که حکومت اراده برگزاری انتخابات را ندارد رد کرد.

او گفت که تمام آماد‌ه‌گی‌ها گرفته شده، خصوصا در بخش مالی و امنیتی و آخرین نشست در بیست‌و‌نهم حوت با اعضای کمیسیون انتخابات، کشورهای کمک کننده و رهبری حکومت وحدت ملی برگزار گردید.

به گفته مرتضوی حکومت مصمم است تا انتخابات در سال روان برگزار شود و به زودی تقویم آن از سوی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام خواهد شد.

او افزود که رییس جمهور نمی‌خواهد کسی در مسایل انتخابات مداخله کند، اما بخش نظارتی را تقویت خواهند کرد تا احزاب و رسانه‌ها نظارت کنند.

این در حالیست که روز گذشته کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که ثبت نام رای‌دهنده‌گان را در 25 حمل آغاز خواهند کرد و به زودی نیز تقویم جدید انتخابات را اعلام می‌کنند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>