لیست حیوانات و نباتات محافظت شده طویل‌تر شد

| 5 March 2018, 15:32

رییس اداره ملی حفاظت از محیط زیست، در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی حیات وحش، چهارمین لیست حیوانات و گیاهان که نسل شان رو به انقراض اند را امضا کرد.

شاه زمان میوندی، رییس اداره ملی حفاظت محیط زیست گفت که در گذشته ۱۳۸ نوع حیوان و نبات در حال خطر را شناسایی کرده بودند، اما در ارزیابی تازه ۱۱ نوع حیوان و نبات دیگر نیز شامل این فهرست شده است.

میوندی از موش خرمای درختی و دله‌خفک زرد طوقک در بخش پستانداران، سوسمار، بزچوشک، شلند پلنگی در بخش خزندگان، میش مرغ بزرگ، طاووس و سایره افغانی در بخش پرندگان، فیلپا در بخش نباتات، و ماهی ریگی و سگ‌ماهی ریش‌دار در بخش آبزیان یاد کرد که به تازه‌گی شامل فهرست حیوانات و نباتات در معرض خطر و انقراض شامل شده است.

او گفت که شکار، استفاده و قاچاق این نوع حیوانات و نباتات کاملا ممنوع بوده و برنامه‌های متنوع برای حفظ و بقای آنان روی دست گرفته خواهد شد، اما وی در این مورد جزییات ارایه نکرد.

رییس اداره ملی حفاظت محیط زیست از مردم خواست تا در تطبیق قانون محیط زیست و جلوگیری از شکار، تجارت و قاچاق حیات وحش این اداره را همکاری نمایند.

به گفته وی، افغانستان با داشتن انواع مختلف نباتات، حیوانات، پرنده‌گان، پستانداران و بیش از صد نوع ماهی و خزنده دارای حیات وحش غنی و متنوع در جهان به حساب می‌رود.

 اما با وجود ممنوعیت شکار پرنده‌گان نایاب، هنوز در ولایت مردم دست به شکار می‌زنند و در مواردی نیز نیروهای امنیتی خود اقدام به شکار می‌کنند.

قابل یاددهانی است که پنج سال پیش مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز حیات وحش را به تصویب رساند و از آن سال به بعد روز جهانی حیات وحش در سوم ماه مارچ تجلیل می‌شود.


لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>