هفت تن در پیوند به محاکمه‌ی صحرایی خانمی در تخار گرفتار شدند

| 5 February 2018, 15:23

وزارت داخله اعلام کرد که پولیس هفت تن را به اتهام قضیه‌ی لت‌وکوب "بی‌رحمانه" در انظار مردم و دادگاه صحرایی خانمی در ولسوالی چاه آب ولایت تخار شناسایی و بازداشت کرده است.

دو روز پیش، نشر ویدیویی که در آن مردان خشمگین یک خانم را در تخار شکنجه می‌کنند، خبرساز شد و در پی آن حکومت به مسوولان محلی در آن ولایت دستور داد تا این موضوع را جدی پی‌گیری کنند.

به گفته‌ی مقام‌های محل، این رویداد سه ماه پیش در ولسوالی چاه آب تخار رخ داده است.

در ویدیو چند مرد خشمگین، خانمی چادرپوش را دشنام می‌دهند و با چوب‌های که به دست دارند، بر وی حمله می‌کنند.

وزارت داخله در خبرنامه‌ای تأیید کرد که افزون‌بر گرفتار  هفت مظنون این قضیه، خانم قربانی به ریاست امور زنان تسلیم داده شده است و وضعیت صحی وی رضایت‌بخش است.

گفته می‌شود که این خانم به اتهام روابط نامشروع محاکمه‌ی صحرایی شده است؛ اما هنوز دقیق روشن نیست که علت این دادگاه صحرایی مردان خشمگین در تخار چه بوده است؟

محاکمه‌ی صحرایی در افغانستان پدیده‌ی تازه نیست؛ پیش از این رویدادی که سبب بدنامی حکومت افغانستان در بخش حمایت از حقوق بشر به ویژه حقوق زنان شد، قضیه‌ی فرخنده بود.

فرخنده دختر ۲۷ ساله در روز روشن و در مقابل چشمان نیروهای امنیتی در اواخر حوت سال ۱۳۹۴ خورشیدی در پل باغ عمومی در قلب کابل پس از آن مورد ضرب‌وشتم مردان خشمگین قرار گرفت و زجرکش شد که یک تعویذ نویس مدعی شده بود که فرخنده قران را آتش زده است.

افزون‌بر آن در جریان هفده سال گذشته مناطق تحت کنترول مخالفان مسلح دولت نیز شاهد دادگاه‌های صحرایی زنان بوده است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>