غنی در تماسی با پنس حمله‌ی خونین کابل را با حمله یازدهم سپتامبر مشابه خواند

| 3 February 2018, 01:47

رییس جمهور غنی، شام جمعه با مایک پنس، معاون دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا تیلفونی صحبت کرده و حمله دهشت‌افگنانه‌ی خونین چهارراهی صدرات کابل را که شنبه‌ی هفته گذشته (۷ دلو) منجر به کشته‌شدن ۱۰۳ تن و زخمی‌شدن ۲۳۴ تن شد؛ با حمله‌ی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ تشبیه کرده است.

در این مکالمه‌ی تیلفونی رییس جمهور غنی تأکید کرده است که این چنین رویدادها اراده‌ی افغانستان را در مقابله با گروه‌های هراس‌افگن قوی‌تر ساخته است.

او گفته است: " زمان انتخاب برای طالبان فرارسیده است، طالبانی که افغان و مسلمان اند، باید حملات اخیر تروریستی را تقبیح کنند و آنهایی که این کار را نمی‌کنند، تروریستان اند و دولت افغانستان با آنها مذاکره نمی‌کند".

این حرف رییس جمهور مشابه به سخنان دونالد ترمپ است که پیش از این گفته است، طالبان چپ و راست مردم ملکی را می‌کشند و امریکا با این گروه مذاکره نمی‌کند.

مایک پنس، معاون رییس جمهور امریکا ضمن هم‌دردی به حکومت و مردم افغانستان در رابطه به حمله‌های کابل و ننگرهار، گفته است که در این شرایط دشوار امریکاییان شانه به شانه‌ی حکومت و ملت افغانستان قرار دارند.

ارگ در خبرنامه‌ای به نقل از وی نگاشته است: "حکومت ایالات متحده‌ی امریکا و عساکر ما با اراده‌ی قوی برای کمک به مردم افغانستان آماده می‌باشند".

تماس مایک پنس، در حالی صورت می‌گیرد که کابل میزبان هیأت بلندپایه‌ی سیاسی و نظامی پاکستانی است.

وزارت امور خارجه روز جمعه خبر داده است که به روز شنبه بر اساس توافق قبلی – در جریان سفر وزیر داخله و رییس امنیت ملی به پاکستان – تهمینه جنجوعه، معین وزارت خارجه‌ی پاکستان در رأس هیأتی عالی‌رتبه‌ی نظامی و ملکی به کابل سفر می‌کند.

این وزارت در خبرنامه‌ای نوشته است: "سفر این هیأت به کابل در پیوند با نگرانی‌ها و تعهدات دوجانبه مبنی بر مبارزه قاطع با تروریزم، مخصوصاً بعد از حملات اخیر غیرانسانی تروریستان و به ادامه گفتگوهای وزیر امور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان با رهبری حکومت پاکستان در جریان سفر اخیر شان به اسلام آباد، صورت می‌گیرد".

هیأت‌های افغانستان و پاکستان در وزارت خارجه جلسه دارند و تعهدات دوجانبه را ارزیابی می‌کنند.

ریاست هیأت افغانستان را حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت خارجه به دوش دارد و این وزارت ابراز امیدواری کرده است که در نتیجه‌ی گفتگوی روز شنبه، روی یک پلان مشخص با چهارچوب واضح زمانی توافق صورت گیرد و سپس گام‌های عملی آن برداشته شود.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>