غنی: منتظر اقدامات جدی پاکستان استیم

| 2 February 2018, 16:36

رییس جمهور محمداشرف غنی می‌گوید فهرستی از جنگ‌جویان طالب و پایگاه‌های این گروه را به پاکستان تحویل داده است و منتظر اقدامات جدی آن کشور می‌باشد.

او که امروز پس از ادای نماز جمعه در ریاست جمهوری سخن می‌زد گفت: "مرکز طالبان در پاکستان است و اکنون برای حکومت پاکستان وقت تصمیم آمده، که آنچه را برای خود می‌پذیرد، برای تمام جهان اسلام می‌پذیرد و یا تصورآنان این است که فقط علمای آنان می‌فهمند و دیگر علما چیزی نمی‌فهمند."

روز یکشنبه وزیر داخله و رییس امنیت ملی به اسلام آباد سفر کرد و اسنادی را در مورد پایگاه طالبان و جنگجویان این گروه در آن کشور به مقامات پاکستانی تسلیم کرد.

هرچند در برگشت این مقامات خوشبین به نظر می‌رسید و از وعده همکاری پاکستان سخن زدند، اما هم‌زمان سفارت پاکستان با نشر خبرنامه‌ی گفته است که هیچ گونه‌ی وعده به مقامات افغان نداده اند.‌

رییس جمهور سخنرانی‌اش ضمن محکوم کردن حملات اخیر طالبان گفت که این حملات بر یک یا چند زن، کودک و مرد افغانستان نه بلکه بر همه‌ مردم افغانستان صورت گرفته است و این به پاسخ همه جانبه نیاز دارد.

پی حملات انتحاری و تهاجمی در کابل، اشهروندان کشور عمل‌کرد نهادهای امنیتی و کشفی را مورد انتقادهای جدی قرار داده و خواهان کنار رفتن مقامات درجه یک امنیتی شدند.

رییس جمهور غنی در سخنرانی امروزش بر آوردن اصلاحات در نهادهای امنیتی تاکید کرد و گفت که مسوولین امنیتی و دفاعی تنها بر اساس کفایت، مسوولیت و تعهد تعیین می‌شوند و اصلاحات در نهادهای کشفی و استخباراتی کشور ضرورت است.

او گفت که شهروندان کابل خواهان تجدید نظر روی برنامه امنیتی کابل شده بودند و تا روز یک‌شنبه هفته آینده، تمام نهادهای امنیتی برنامه های سرتاسری امنیتی کابل را تکمیل و به وی تحویل می دهند.

به گفته غنی اراده‌ی دولت افغانستان برای برنده شدن در میدان جنگ و رسیدن به صلح حتمی است.

او هم‌چنان که افغانستان در سیاست خارجی برنده میدان است و حالا باید بر سیاست داخلی توجه شود.

در این سخنرانی رییس جمهور جوانان خواست تا به صفوف نیروهای امنیتی بپیوندند زیرا این خاک متعلق به همه مردم است.


لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>