در ماه نخست سال میلادی ۲۲۸ غیرنظامی جان باخته است

| 1 February 2018, 18:09

بربنیاد آمار که گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی ارایه کرده است، در ماه جنوری ۲۰۱۸ میلادی ۲۲۸ غیرنظامی جان باخته و ۳۶۴ تن دیگر زخمی شده است.

این گروه با نشر اعلامیه‌ای، گفته است که بیشتر غیرنظامیان در اثر حمله‌های انتحاری قربانی شده اند و مسوولیت آن را نیز طالبان به عهده گرفته است.

بر اساس آمار این گروه تنها در کابل ۱۲۸ فرد ملکی در نتیجه‌ی حمله‌های دهشت‌افگنانه جان باخته و ۲۰۹ تن دیگر زخم برداشته اند.

این غیرنظامیان بیشتر در کابل، ننگرهار، هرات، غزنی، زابل، فراه، کندز و جوزجان بر اثر حمله‌های انتحاری، حمله‌های هوایی و درگیری‌های مستقیم بین حکومت و گروه‌های مسلح جان باخته اند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، از افزایش تلفات و جراحات افراد ملکی و حملات انتحاری در شهرها نگرانی کرده و گفته است که اگر حکومت در تأمین امنیت مردم اقدامات جدی و مسلکی انجام ندهد، احتمال می‌رود ماه‌های بعد خطرناک‌تر شود.

این گروه حملات اخیر طالبان مسلح را غیراسلامی خوانده و گفته است که اسلام قتل انسان‌های بی‌گناه را کاملأ منع کرده و این چنین فعالیت‌ها را حرام دانسته است.

در اعلامیه‌ی این گروه آمده است، چنان‌چه مخالفین مسلح دولت تعریف روشنی برای افراد ملکی و تأسیسات عامه ارایه نکنند، مردم مجبور خواهند شد برای حفظ جان شان در برابر مخالفین بایستند و از همین‌رو به تمام طرف‌های درگیر یادآوری می‌شود که فعالیت‌های جنگی‌شان را در شهرها و مناطق مسکونی انجام ندهند.

 

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>