فیفا: برگزاری انتخابات در تاریخ تعیین شده ممکن نیست

| 11 January 2018, 16:53

بیناد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان "فیفا" با توجه به  اقدامات حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات، برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولایتی در زمان تعیین شده آن را ناممکن خواند.

کمیسیون مستقل انتخابات 16 سرطان 1397 را برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولایتی تعیین کرده است.

احمد فرید افغان‌زی مشاور ارشد بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا)، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت: "بحث‌های که در این اواخر در راستای برگزاری انتخابات جریان دارد، متاسفانه با توجه به تاریخی که از سوی کمیسیون انتخابات اعلان شده، برای اعضای گروه قابل نگرانی است و قابل قناعت نیست.»

وی افزود با توجه به این که یک عضو کمبود کمیسیون انتخابات برگزیده نشده است، برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولایتی در زمان تعیین شده ممکن نیست.

اما مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که اگر حکومت امنیت را تامین کرده و بودجه در زمان آن در اختیار این کمیسیون قرار دهد، مصمم اند که انتخابات را در زمان تعیین شده آن برگزار کنند.

در پی برکناری نجیب الله احمدزی رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، رییس جمهور طی حکمی دستور کار دوباره کمیته گزینش را داد تا برای جایگزینی احمدزی نامزدان جدید را معرفی کند.

هرچند کار کمیته گزینش با تاخیر برگزار شد، اما این کمیته گفته است که معرفی سه نامزد برای عضویت در کمیسیون انتخابات را به زودی نهایی و به رییس جمهور معرفی می کند.
اما فرید افغان‌زی مشاور فیفا کار دوباره کمیته گزینش را بر خلاف حکم فقره سوم ماده شانزدهم قانون انتخابات خواند.

در فقره سوم ماده شانزدهم قانون انتخابات آمده است که در صورت استعفا، عزل یا وفات یک یا چند عضو کمیسیون، رییس جمهور عضو یا اعضای جدید را در خلال مدت هفت روز از میان نامزدان باقی مانده مندرج فقره دو ماده چهاردهم این قانون با رعایت ترکیب قومی و جنسیتی تعیین می نماید.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>