واکنش‌ها در برابر اظهارات رهبر محاذ ملی

| 8 January 2018, 14:34

پیر سید حامد گیلانی، رهبر حزب محاذ ملی به تازه‌گی گفته است که رهبران طالبان در داخل افغانستان به سر می‌برند و این اظهارات واکنش‌های تند را در پی داشت.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت که در شورای وزیران صحبت می‌کرد؛ با آنکه مستقیم نامی از "حامد گیلانی" نبرد؛ ولی گفت، وجود پایگاه‌های طالبان در بیرون از کشور و حمایت از این گروه، واقعیت‌هایی نیست که از آن چشم‌پوشی شود.

او گفت، مردم افغانستان در شرایط کنونی به اندازه‌ای دانش دارند که موضوعات را تحلیل و ارزیابی کنند.

آقای عبدالله گفت: "آیا سران طالبان در داخل افغانستان هستند یا بیرون از کشور؟ فکر می‌کنم بسیار واضح است، در این مورد ما ضرورت به توضیح نداریم".

رییس اجرایی کشور تأکید کرد، در شرایطی که دیدگاه مشترک میان مردم و نیروهای امنیتی در برابر حضور طالبان در بیرون از افغانستان و چگونه‌گی حمایت از آن گروه وجود دارد، نباید مسایل طوری دیگر به خورد مردم داده شود.

به باور وی، اظهاراتی که بی‌بنیاد باشد، فرد گوینده را بی‌اعتبار می‌سازد.

همچنان، ریاست امنیت ملی کشور، اظهارات سید حامد گیلانی را ناشی از فقدان اطلاعات کافی و غیرمسوولانه خواند.

این ریاست در خبرنامه‌ای اعلام کرد که ادعای حضور رهبری طالبان در داخل خاک افغانستان، برعکس واقعیت‌های ثابت‌شده به تمام جهانیان و مردم افغانستان می‌باشد.

امنیت ملی تأکید کرده است: "اطلاعات موثق ریاست عمومی امنیت ملی بیان‌گر آن است که رهبران طالبان و سایر گروپ‌های تروریستی در آن طرف خط دیورند و در شهرهای بزرگ پاکستان حضور دارند و از همان مراکزشان علیه دولت و مردم افغانستان عملیات‌های تروریستی خود را سازمان‌دهی و هماهنگی می‌نمایند".

این ریاست از سیاست‌گران و مردم خواست که با بیان سخنان واهی، آب به آسیاب "دشمن" نریزند.

امروز در مجلس نماینده‌گان نیز، سخنان اخیر آقای گیلانی، شدیداً مورد انتقاد قرار گرفت. 

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>