نماینده‌گان مجلس نگران آلوده‌گی شهر کابل اند

| 6 January 2018, 16:07

مجلس نماینده‌گان امروز کمیسیون عالی جلوگیری از آلود‌ه‌گی محیط‌زیست را به نشست استجوابیه فراخوانده و در موردبرنامه‌های شان برای کاهش آلوده‌گی هوای شهر کابل پرسش‌های را مطرح کردند.

نماینده‌گان مجلس از افزایش آلوده‌گی هوای شهر کابل ابراز نگرانی کرده و آن را به سلامتی شهروندان این شهر خطرناک خواندند.

فوزیه کوفی یک نماینده‌ مجلس با بحرانی خواندن محیط زیست شهر کابل گفت که هوای این شهر آلوده شده و برای کنترول آن برنامه کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی هوا چی است.

وی از اعضای کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی هوا خواست تا وعده بدهد که با چی راهکارهای تا یک ماه آینده وضعیت محیط زیست را تغییر می‌دهند.

ریحانه آزاد یک نماینده دیگر مجلس گفت که کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی محیط زیست متشکل از 19 اداره است که معاونین شماری از وزارت خانه هاعضویت آن را دارند و در مورد کردکرشان معلومات دهند.

وی از اعضای کمیسیون خواست تا پلان و طرح‌های عملی‌شان برای ارایه کنند.

افزایش وسایط نقلیه و گشت و گذار موترهای دودزا، واردات تیل‌های بی کیفیت، استفاده از مواد مختلف برای گرم کردن خانه‌ها، موجودیت داش‌های خشت‌پزی و عبور و مرور هم‌زمان مردم و کارمندان دولتی در صبح شام در فصل زمستان از عوامل آلوده‌کننده هوای شهر کابل خواند شد.

غلام‌محمد ملکیار معین مسلکی اداره ملی حفاظت از محیط زیست به نماینده‌گی از کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی هوا گفت که برای جلوگیری از آلوده‌گی هوای شهر کابل اقداماتی صورت گرفته است، اما کافی نیست.

به گفته ملکیار، ذرات معلق و مضر پنج سال پیش 1500 ملی مایکرون بود، اما با اقدامات که صورت گرفته است به 450 الی 500 ملی مایکرون پایین آمده است.

وی گفت که برای کنترول آلوده‌گی هوا پلان ده ساله دارند و تبدیل کردن موادسوختی حمام‌ها و نانوایی‌ها از چوب و ذغال سنگ به گاز، استفاده از برق و گاز در ادارات دولتی از دست‌آوردهای شان می‌باشد.

ملکیار افزود که در ده سبز شهر کابل 300 داعش خشت‌پزی فعالیت دارد که بر علاوه دود آن که در آلوده‌گی هوا نقش دارد، هر داش یک هکتار زمین را تخریب می‌کند.

او گفت: " در زیر کوتل خیرخانه دو فابریکه خطرناک ساخته شده که یکی آن تیرهای موتر را ‌سوزاند و ابه مواد دیگر تبدیل می کند، وقتی ما مراجعه کردیم حکومت هم گفت که یک سرمایه گذاری است. ذوب آهن مردم شکایت دارند، ما بارها رفتیم حتا تیم نظارتی ما را اجازه ندادند. اما کار جریان دارد تا شما و مردم را راضی بسازد."

معین اداره ملی حفاظت محیط زیست افزود که به بیشتر از 2800 پروژه جواز داده اند که از آن میان به 800 پروژه که اثرات سوء بر محیط زیست داشته است، تدابیر داده شد و تا آن را اجرا نکنند اجازه فعالیت را ندارند.

وی افزود به کمپنی‌ها و پروژه‌های که جواز می‌دهند، 30 صفحه تدابیر نیز داده می‌شود.

نگرانی از آلوده‌گی آب‌ها

در نشست پرسش و پاسخ امروز، شماری از نماینده‌گان مجلس در مورد آلوده‌گی آب شهر کابل ابراز نگرانی کرده و پرسش‌های را نیز مطرح کردند.

در پاسخ به این پرسش‌ها، غلام محمد ملکیار معاون اداره ملی حفاظت محیط زیست گفت: قبلا در سال 1390 اولین پلان کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت پاس شد که یکی از پلان‌ها جلوگیری از توزیع پراگنده آب‌ها بود و این موضوع را به ادارات مربوط رساندیم که اگر سیستم آب را مرکزی نسازیم با مشکل کمبود آب بر می خوریم."

وی افزود افغانستان از محدود کشورهای است که آب شیرین دارد و باید از آن به گونه‌ی درست استفاده شود و در کارهای ساختمانی و دیگر موارد فاضلاب‌ها ریسایکل شده و استفاده شود.

اما در نهایت جواب‌های ارایه شده نتوانست قناعت نماینده‌گان مجلس را فراهم کند.

عبدالرووف ابراهیمی رییس مجلس نماینده‌گان گفت که به کمیسیون عالی جلوگیری از آلوده‌گی محیط زیست یک و نیم ماه فرصت داده شود تا با تدوین استراتیژی عملی و مدون برگشته و به نماینده‌گان مجلس معلومات دهند.

این در حالیست که مسوولان اداره ملی حفاظت محیط زیست می‌گویند استراتیژی‌های خوبی دارند، اما در تطبیق آن ادارات دولتی و مردم کمک‌تر همکاری می‌کنند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>