حکمتیار رابطه‌اش با طالبان را تایید و داعش را رد کرد

| 4 January 2018, 17:27

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان رابطه‌اش با گروه داعش را رد کرد، اما گفت که تماس‌های وسیع با طالبان دارد تا آن گروه را برای حاضرشدن به گفتگوهای صلح تشویق کند.

وی که امروز در یک نشست خبری در منزل‌اش در کابل صحبت ‌می‌کرد گفته ها در مورد رابطه‌اش با گروه داعش را "اظهارهای دروغ توسط افراد شریر" خواند.

این سخنان حکمتیار در واکنش به گفته‌های اخیر امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی بود که گفته بود بیش از ۲۰ هراس‌افگن وابسته با گروه داعش که در قید حکومت به سر می‌برند، با حکمتیار رابطه دارند.

صالح در فیسبوکش نوشته بود: "حکمتیار بارها و بارها در تماس با حکومت خواستار رهایی آنان شده و از ارجاع دوسیه‌های‌شان به محکمه خودداری کرده است. اگر این ادعا بی اساس است، باید یک گروه از شورای ملی و جامعه‌ی مدنی از توقیف خانه‌های دولت بازدید و فهرست تمام متهمان را بررسی کنند".

اما حکمتیار گفت که با هیچ گروه بین‌المللی به شمول طالب، داعش و القاعده رابطه و پیوند ندارد.

وی افزود که موانعی در برابر مذاکرات صلح با طالبان از سوی "برخی حلقات حکومتی" وجود دارد؛ اما از کسی نام نبرد.

حکمتیار گفت: " "ما آمده‌ایم و برای صلح دعوت می‌دهیم، با طالبان تماس داریم، این تماس به معنای دعوت آنها به صلح است که به روند صلح یکجا شوند، من همین قدر گفته می‌توانم به همین ارتباط تماسی که حزب اسلامی با طالبان و گروپ‌های مختلف آنها دارد، نه کدام حزب سیاسی دیگر دارد و نه دولت دارد".

متهم کردن ایران به انتقال داعش

گلبدین حکمتیار ادعا کرد جنگ‌جویان داعش از راه ایران به شمال افغانستان انتقال داده می شوند.

وی گفت جنگجویان داعش از عراق و سوریه و از طریق خاک ایران به افغانستان صادر می‌شوند و ایران می‌خواهد همان بازی را که به نام داعش در عراق و سوریه کرد در افغانستان نیز بازی کند.

اما ایران تاکنون در این مورد ابراز نظر نکرده است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>