آلودگی هوا، انتحاری خاموش

| 31 December 2017, 17:17

افزایش آلودگی هوا در فصل زمستان سبب شد تا کمیسیون صحت و محیط زیست مجلس نماینده‌گان اعضای کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا را برای پاسخگویی فرا بخواند.

در این نشست نماینده‌گان مجلس از افزایش آلودگی هوا شهرهای بزرگ به خصوص شهر کابل ابراز نگرانی کرده و در مورد برنامه‌ها و تدابیر ادارات حکومتی پرسش‌های شان را مطرح کردند.

نماینده‌گان افزایش آلودگی هوا را یکی دیگر از چالش‌های شهروندان کشور عنوان کرد که سبب بیماری‌ها و قربانی شدن شهروندان کشور می‌شود.

رمضان جمعه‌زاده رییس کمیسیون صحت و محیط زیست مجلس نماینده‌گان گفت: " وضعیت به خیر افغانستان نیست، نصف مردم از فقر و بی چاره‌گی، نصف مردم از بدامنی، نصف مردم از تکلیف‌های روانی و نصف دیگر از انتحاری خاموش که آلودگی هوا است قربانی می‌شوند."

وی گفت آلودگی هوای کابل سبب شده است تا هر روز دها کودک، جوان و کهن‌سالان به بیماری‌های تنفسی دچار شوند.

جمعه‌زاده هشدار داد که اگر برای جلوگیری ازآلودگی هوای شهر کابل تدابیر جدی گرفته نشود، آلودگی هوای این شهر بیشتر خواهد شد.

فدامحمد پیکان معین وزارت صحت عامه که در این نشست حضور داشت نیز گفت که صد27 هزار تن به شفاخانه‌های کشور مراجعه کرده اند که بیماری1صد و 31 هزار تن شان بیماری های طروق تنفسی بودند.

مسوولان نهادهای حکومتی که در این نشست حضور داشتند، افزایش نفوس، استفاده از مواد سوختی بی‌کیفیت و موترهای دودزا را از عوامل عمده آلودگی هوای در شهر کابل عنوان کردند.

غلام محمد ملکيار معین مسلکی اداره ملی حفاظت محیط گفت برای جلوگیری از آلودگی بیشتر هوای شهر کابل باید بر گشت و گذار موترهای دودزا محدودیت وضع شود و در کنار آن حکومت برای کاهش قیمت گاز در بازار مداخله کند تا مردم به جای استفاده از موادسوختی دودزا از گاز استفاده کنند.

وی گفت که 70 درصد نانوایی‌های شهر کابل که قبلا از چوب و دیگر مواد سوختی استفاده می‌کردند، حالا از گاز استفاده می‌کنند که در جلوگیری از آلودگی هوا موثر است.

اما پاسخ‌ها و برنامه‌های اعضای کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا نتوانست قناعت نماینده‌گان مجلس را فراهم کند، نماینده‌گان مجلس به این مسوولان یک هفته فرصت داد تا با برنامه های بهتر و عملی برگردند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>