برای جلوگیری از آلودگی هوا، تصامیم تازه گرفته شد

| 31 December 2017, 10:20

به پیشنهاد اداره ملی حفاظت محیط زیست و به هدف کاهش آلودگی هوا، کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا فیصله کرده است تا اقداماتی برای جلوگیری از آلودگی هوا اجرا شود.

در نشست روز شنبه کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا که به ریاست شاه زمان میوندی رییس اداره ملی محیط زیست برگزار شده بود، تصمیم گرفته شده است تا از گشت و گذار وسایط نقلیه دودزا جلوگیری شود.

فیصله دیگر این کمیسیون مداخله حکومت در مارکیت به منظور پایین آوردن قیمت مواد سوختی چون گاز، تیل، ذغال سنگ و چوب است. این کمیسیون تصمیم گرفته است تا از روند تعویض مواد سوختی ادارات دولتی نظارت صورت بگیرد و در صورت نیاز اوقات کاری  کارمندان حکومت نیز تغییر داده شود.

بربنیاد معلومات اداره ملی حفاظت از محیط زیست در این نشست غلام محمد ملکیار معین مسلکی این اداره، فابریکه‌های تولیدی، فعالیت‌های ساختمانی، تعدد جنراتورها، مواد سوخت منازل، وسایط کهنه و دودزا، ورکشاپ‌های ترمیم وسایط نقلیه را از عوامل آلودگی هوا عنوان کرده است.

وی برای جلوگیری از آلودگی هوا در شهرها به خصوص شهر کابل توقف وسایط دود زا ، نصب فلتر برای حمام‌ها و هوتل‌ها، طرح عاجل برای بیرون رفت از این معضل، آگاهی عامه، گازی سازی وسایط نقلیه و گسترش ماستر پلان شهری را برای بیرون رفت از این مشکلات موثر دانسته است.


آلودگی‌ها نگران کننده نیست

در حالی که شهروندان کشور به خصوص باشنده‌گان کابل از آلودگی هوا نگرانی دارند، اما مسوولان اداره ملی حفاظت از محیط زیست گفته اند که وضعیت نگران کننده نیست.

غلام محمد ملکیار معین مسلکی اداره ملی حفاظت از محیط زیست هرچند آلودگی هوا را یک چالش عمده یاد کرده است، اما گفته که خوش‌بختانه نسبت به سایر کشور های منطقه چون نیپال ، پاکستان و ترکیه آلودگی هوای شهر کابل کم است.

در نشست کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا گفته شده که مطابق به مقرره کاهش جلوگیری از آلودگی هوا، وزارت صحت وظیفه دارد در صورت که آلودگی هوا بیشتر  شود در همکاری با اداره ملی حفاظت محیط زیست حالت اضطرار اعلان نماید، اما نظر به آمار وزارت صحت تا هنوز افغانستان با این حالت روبرو نشده است.

در این نشست نیک محمد رییس نظارت و تفتش محیط زیستی اداره ملی حفاظت محیط زیست از عدم همکاری بعضی ادارات در تطبیق تصامیم کمیسیون عالی جلوگیری از آلودگی هوا اظهار نا خرسندی نموده و گفته است تا در جلسات بعدی این کمیسیون، به عضو نماینده‌گان، معینان که عضویت دارند غرض تصمیم گیری به جلسات حاضر شوند.

این در حالیست که به تازه‌گی اداره ملی حفاظت محیط زیست، برخی تجهیزات را به هدف نظارت و تشخیص میزان آلودگی هوا خریداری کرده است که در مرحله نخست کابل و بلخ را تحت پوشش قرار خواهد داد.


لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>