حکومت تا 20 روز دیگر یک عضو کمیسیون انتخابات را معرفی کند

| 12 December 2017, 14:57

گلاجان عبدالبدیع صیاد، سخنگوی کمسیون مستقل انتخابات می‌گوید حکومت باید در 20 روز آینده عضو جدید کمیسیون انتخابات را معرفی کند، تا رییس و معاونین کمیسیون انتخاب شود.

نجیب الله احمدزی رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات حدود یک ماه پیش از وظیفه اش برکنار شد، اما ریاست جمهوری تاکنون فردی دیگر رای به جای وی معرفی نکرده است.
بر بنیاد ماده 16 قانون انتخابات اگر یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات از مقامش برکنار می شود و یا فوت می کند، حکومت مکلف ات تا در مدت یک هفته عضو جدید را برای کمیسیون معرفی کند.

هرچند ریاست جمهوری برای معرفی عضو جدید کمیسیون مستقل انتخابات، با صدور فرمانی دستور فعالیت دوباره کمیته گزینش را داد، اما آنچه که مخالفت کار دوباره این کمیته با قانون انتخابات عنوان شده است تا کنون این کمیته به کار آغاز نکرده است.

صیاد سخنگوی کمسیون مستقل انتخابات که امروز در یک نشست خبری در کابل صحبت می کرد از حکومت خواست تا به زودی سرنوشت ریاست دارالانشای کمیسیون را نیز روشن کند.

اما امام محمدوریماچ رییس دارالانشاء کمیسیون مستقل انتخابات در حالی‌که برکناری‌اش را صلاحیت رییس جمهور می‌داند می‌گوید هیچ نامه‌ی رسمی مبنی بربرکناری اش نرسیده است و وی به کارش ادامه می‌دهد.

شرط برگزاری انتخابات

کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری به ‌موقع انتخابات آمادگی‌ کامل دارند، اما به شرط آن‌ که حکومت وعده‌اش مبنی بر تامین امنیت و بودجه را عملی کند.

صیاد، سخنگوی کمسیون مستقل انتخابات بیان مطلب فوق گفت، تامین امنیت مراکز رای‌دهی، توزیع تذکره‌های کاغذی به واجدین شرایط و در دسترس قرار دادن به موقع بودجه از تعهدات حکومت به این کمیسیون است.

یکی از وعده‌های کمیسیون مستقل انتخابات تهیه فهرست رای‌دهنده‌گان بر اساس تذکره‌های برقی می‌باشد که بربنیاد تخمین اعضای کمیسیون، برای تهیۀ فهرست رأی‌دهندگان انتخابات پارلمانی بیش از ۲۸ میلیون دالر نیاز می‌باشد.

رفیع‌الله بیدار یک عضو دیگر کمیسیون مستقل انتخابات نیز گفت: "این مرحله بیشترین پول را مصرف می‌کند، این ستون فقرات انتخابات است، برای تأمین شفافیت این یک اقدام بزرگ است، تقریباً آخرین ارقام این است که کمی بیشتر از ۲۸ میلیون دالر است، این یک رقم بزرگ برای مصارف انتخاباتی است".

بیدار گفت در مراحل بعدی که تهیۀ اوراق رأی‌دهی، اسناد و سایر برنامه‌ها برای پروسۀ انتخابات می‌باشد، در حدود ده میلیون دالر کفایت می‌کند.

آقای بیدار افزود، اگر انتخابات به شکلی که برنامه‌ریزی شده است، برگزار شود، در حدود صد میلیون دالر بودجه نیاز است و این نهاد تلاش کرده است که صرفه‌جویی کند.

تاخیر در برگزاری به موقع انتخابات در حالی مطرح می‌شود که مطابق قانون اساسی کشور، قرار بود انتخابات پارلمانی در بهار ۱۳۹۴ برگزار شود، اما ریاست جمهوری با تمدید کار پارلمان انتخابات را به تاخیر انداخت و حالا کمیسیون انتخابات 16 سرطان سال آینده را زمان برگزاری انتخابات اعلام کرده است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>