مجلس نماینده‌گان به ۱۱ نامزدوزیر رأی اعتماد داد

| 4 December 2017, 14:21

مجلس نماینده‌گان از جمله ۱۲ نامزدوزیری که از سوی حکومت معرفی شده بودند، برای ۱۱ تن آنان رای تایید داد، اما به تنها نامزدوزیر زن رأی اعتماد نداد.

در نشست رأی‌دهی امروز مجلس نماینده‌گان، ویس احمدبرمک وزیر نامزد وزارت داخله، طارق شاه بهرامی نامزد وزارت دفاع، محمدحمید طهماسی نامزد وزارت ترانسپورت و هوانوری، مجیب‌الرحمان کریمی نامزدوزیر احیا و انکشاف دهات، گل آقا شیرزی نامزد وزارت سرحدات، اقوام و قبایل، یما یاری نامزد وزارت فواید عامه، شهزادگل آریوبی نامزد وزارت مخابرات و تکنالوژی، نجیب‌الله خواجه عمری نامزد وزارت تحصیلات عالی، نصیراحمد درانی نامزد وزارت زراعت و فیض‌الله ذکی نامزد وزارت کار، امور .اجتماعی، شهدا و معلولین توانستند رای اعتماد مجلس را کسب کنند

اما نرگس نهان نامزد وزارت معادن و پترولیم، نتوانست رأی اعتماد کافی برای کسب کرسی این وزارت را به دست آورد.

انتقاد از رد یک نامزدوزیر زن

در جمع ۱۲ نامزدوزیر که از سوی حکومت به مجلس معرفی شده بودند، نرگس نهان تنها نامزد زن بود.

رد یک نامزدوزیر زن از سوی مجلس نماینده‌گان با انتقاد برخی از نماینده‌گان مجلس و فعالان حقوق زن روبه‌رو شده است.

رنگینه کارگر یک عضو مجلس نماینده‌گان پس از ختم رأی‌دهی از نماینده‌گان مرد در مجلس انتقاد کرد که چرا به یگانه نامزدوزیر زن رای نداده اند.

او افزود که این بار همه نماینده‌گان زن در مجلس به نامزدوزیر زن علنی رأی داده اند، اما مردان در مجلس بودند که به نرگس نهان نامزد وزارت معادن و پترولیم رأی نداده اند.
فعالان حقوق زن و کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز از این که مجلس به یگانه نامزد وزیر زن رای نداده است، انتقاد کرده اند.

پس از ختم پروسه‌ی رأی‌دهی با نامزدوزیران و ردشدن خانم نهان؛ یک صفحه‌ی اجتماعی زیر نام "پارلمان زن‌ستیز" ایجاد شد.

حوریه مصدق، یک فعال حقوق زنان در صفحه فیسبوکش نوشته است: "پارلمان افغانستان چهره زن‌ستیز خود را یک بار دیگر نمایان ساخت و به یگانه زنی که در جمع کاندید وزرا بود، رأی ندادند. شاید دلیلش همانا زد و بندهای داخل پارلمان، رقابت‌های ناسالم و فساد است که مانع گرفتن رأی نرگس نهان از پارلمان شد".

امین‌الله یک کاربر دیگر شبکه‌های اجتماعی گفته است که مجلس نماینده‌گان به زنان توانا در گذشته هم رأی اعتماد نداده و این بار نیز با رأی‌ندادن به نرگس نهان، زن‌ستیزی شان را ثابت کردند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>