رسیده‌گی به بیش از ۱۷۰۰ پرونده‌ی خشونت با زنان

| 27 November 2017, 22:34

دادستانی کل اعلام کرد که در هشت ماه سال روان خورشیدی، به بیش از یک‌هزار و ۷۰۰ پرونده‌ی خشونت با زنان در سراسر افغانستان رسیده‌گی شده است.

سینا شنا منصور، معین دادستانی کل در بخش مبارزه با خشونت در برابر زنان روز دوشنبه در نشستی خبری اعلام کرد که ۷۰ قضیه‌ی قتل، ۶۶ قضیه‌ی وادار به خودکشی، ۱۴۷ قضیه‌ی تجاوز جنسی، ۶۲ قضیه‌ی کار اجباری، ۴۶ قضیه‌ی مجروحیت از مواردی عمده اند که در دادستانی‌های مبارزه با خشونت برضد زنان در ۳۴ ولایت رسید‌ه‌گی شده است. 

به گفته‌ی بانو منصور، ۲۱ قضیه‌ی نکاح اجباری، ۲۱ قضیه‌ی انزوای اجباری، ۱۳ قضیه‌ی فحشای اجباری، ۹ قضیه‌ی خرید و فروش بانوان نیز شامل این پرونده‌ها می‌باشند.

بر اساس ارقام دادستانی کل، در هشت ماه گذشته، به ۹۹۵ پرونده‌ی لت‌وکوب، ۱۲۴ پرونده‌ی دشنام و تحقیر، ۱۱۵ قضیه آزار و اذیت و برخی پرونده‌های دیگر نیز رسیده‌گی صورت گرفته است.

از سوی دیگر، جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل گفت که سال گذشته این اداره به دوهزار پرونده‌ی خشونت با زنان رسیده‌گی کرده است و امسال این روند رو به افزایش است.

از سوی دیگر، آمار کمیسیون حقوق بشر نشان می‌دهد که در ده ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی، سه‌هزار و ۷۷۸ قضیه‌ی خشونت در برابر زنان ثبت شده است.

اما سخنگوی دادستانی کل، افزایش آمار ثبت قضایای خشونت به زنان را ناشی از دسترسی زنان به عدالت خواند و گفت، آگاهی مردم و دسترسی آنان به نهادهای عدلی و قضایی بیشتر شده است و به همین دلیل، نسبت سال‌های قبل، آمار ثبت افزایش را نشان می‌دهد.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>