یوناما: ادامه جنگ مانع برگشت پناهجویان می‌شود

| 15 November 2017, 18:04

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) می‌گوید ادامه جنگ‌ها دلیل اصلی مهاجرت و بی‌جاشدن افغان‌ها است.

وی که امروز در سیمینار علمی "مهاجرت، فرصت‌ها و چالش‌ها" در کابل صحبت می‌کرد گفت تا زمانی که جنگ به پایان نرسد، بازگشت مهاجران دشوار است.

یاماموتو گفت که جنگ‌های داخلی سبب شده است تا شماری زیادی از افغان‌ها به کشورهای دیگر مهاجر شوند و یا هم از مناطق اصلی شان بی‌جا شوند.

به گفته وی رقم بزرگ بی‌جاشده‌گان می‌تواند سبب مصیبت‌های بزرگ انسانی شود و حقوق بشری بی‌جاشدگان باید تامین شود و کمک‌های لازم بشری برای آن‌ها صورت گیرد.

جنگ عامل اصلی مهاجرت

سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌ کننده‌گان گفت که فقر و بی‌کاری عامل مهاجرت است و علت اصلی فقر و بی‌کاری نیز جنگ است.

به گفته بلخی در حال حاضر بیش از پنج میلیون افغان در کشورهای همسایه و سایر کشورهای جان مهاجر هستند.

بر بنیاد ارقام که وزیر مهاجرین کشور ارایه کرد در امریکا و استرالیا ۵۱۹ هزار و ۲۷۳ و در کشورهای اروپایی نیز ۴۸۷ هزار و ۳۹۹ شهروند کشور پناهنده و پناهجو استند.

وی هم‌چنان گفت که در ایران 2 میلیون 160 هزار افغان مهاجر به سر می‌برند که یک میلیون آن بدون مدرک می‌باشند و در پاکستان نیز حدود یک میلیون و ۹۴۷هزار شهروند کشور مهاجراند که حدود ۷۰۰هزار آنها فاقد مدرک پناهنده‌گی می‌باشند.

با رسیدن فصل سرما شهروندان کشور که از خارج برگشته اند با کمبود امکانات مواجه اند و وزارت مهاجران نیز نبود بودجه کافی برای مساعدت به آنان سخن می‌زند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>