حمله بر تلویزیون خصوصی شمشاد پایان یافت

| 7 November 2017, 12:40

حوالی ساعت ۱۱:۰۰ قبل از چاشت امروز یک مهاجم انتحاری در مقابل دروازه تلویزیون خصوصی شمشاد خود را منفجر ساخت،  سپس چند مهاجم دیگر وارد ساختمان این تلویزیون شدند و با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند.

این حمله پس از حدود سه ساعت پایان یافت که در نتیجه دو تن کشته و پنج تن دیگر زخمی شدند.

نجیب دانش، معاون دفتر سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که دو محافظ تلویزیون شمشاد در بین کشته‌گان شامل است. به گفته‌ی وی، یک کارمند دیگر این رسانه با چهار پولیس آتش‌نشانی از زخمیان این رویداد می‌باشند.

اما بر اساس اظهارات یک خبرنگار تلویزیون شمشاد، ۲۰ تن از همکاران وی زخم برداشته اند و یک محافظ شان کشته شده است.

تلویزیون شمشاد در نزدیکی چمن حضوری در مربوطات حوزه هشتم امنیتی شهر کابل موقعیت دارد.

طالبان با نشر خبرنامه‌ای می‌گویند که در قبال این حمله مسوولیت ندارند. 

هرچند رسانه‌های غریبی گزارش داده اند که مسوولیت این حمله را داعش پذیرفته است؛ اما امنیت ملی کشور طالبان را مسوول این حمله می‌دانند.

منبعی از امنیت ملی گفته است، بر اساس اطلاعات استخباراتی این اداره، طالبان قصد داشتند که در این روزها، یکی از موسسات ملکی را هدف قرار دهد.

واکنش‌ها

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور گفته است که هراس‌افگنان با این حمله نشان دادند که از حمله به آزادی بیان و رسانه‌ها نیز برای رسیدن به اهداف "شوم"شان دریغ نمی‌کنند.

او گفته است: "هراس‌افگنان نمی‌توانند با راه اندازی این چنین حملات جنایتکارانه، رسانه‌ها و آزادی بیان را که ارزش‌های بزرگ قانون اساسی و دست‌آوردهای مهم حکومت می‌باشند، محدود سازند و اراده‌ی رسانه‌ها و خبرنگاران را در راستای اطلاع‌رسانی تضعیف کنند".

رییس جمهور وعده داده است که حکومت برای حفاظت نهادهای رسانه‌یی و خبرنگاران تدابیر جدی را روی دست خواهد گرفت.

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی، حمله بر تلویزیون خصوصی شمشاد را یک کردار "وحشیانه ضد انسانیت، ضد دین و ضد ارزش‌های جامعه" خوانده است.

او تأکید کرده است که این حمله در ضمیر طالبان وجود دارد، حتی اگر آن گروه دست‌داشتن در این حمله را انکار کنند.

عابد احساس، مدیر بخش خبر این تلویزیون این حمله را نکوهش کرد و در بیمارستان امید، به خبرنگاران گفت که چنین حملاتی جلو فعالیت رسانه‌ها و تقویت آزادی بیان را نمی‌گیرد.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>