در پانزده سال اخیر بیش از پنج‌میلیون پناه‌جو به کشور برگشته اند

| 5 November 2017, 14:03

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران (UNHCR) اعلام کرده که از سال ۲۰۰۲ تا کنون، بیش از ۵.۲ میلیون پناه‌جوی افغان را که به کشورشان برگشته اند، ثبت کرده است.

در اعلامیه‌ای این اداره آمده است که این سازمان به برگشت‌کننده‌گان مساعدت‌های نقدی و دیگر کمک‌ها را فراهم کرده است.

بربنیاد این اعلامیه، افغان‌ها بزرگ‌ترین جمعیت پناهنده‌گان طولانی جهان و یکی از بزرگ‌ترین جمعیت عودت‌کننده‌گان را از ۲۰۰۲  تشکیل می‌دهند. 

از سوی دیگر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران و بانک جهانی امروز توافق‌نامه به اشتراک‌گذاری اطلاعات در مورد عودت‌کننده‌گان به افغانستان را امضا کردند.

بربنیاد این توافق‌نامه، دو جانب اطلاعات موجود را تقویت می‌کنند و ظرفیت فنی تحلیل و تجزیه جامع پروسه بازگشت و چگونگی حمایت از ادغام مجدد عودت‌کننده‌گان را تقویت خواهند کرد.

فتحیه عبدالله، نماینده کمشنر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران در افغانستان گفته است، این توافق‌نامه‌ی به اشتراک‌گذاری اطلاعات، برای ایجاد یک درک مشترک جهت سرمایه‌گذاری بهتر برای آینده عودت‌کننده‌گان و جوامع شان کمک می‌کند.

هم‌چنان شوبهم چهودری، رییس بانک جهانی برای افغانستان گفته است: "بودن کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران در خط مقدم کمک‌های بشری و تلاش‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات و هم‌چنان ظرفیت تحلیلی بانک جهانی، ما را مطمین می‌سازد که اطلاعات به موقع و مبتنی بر شواهد ارایه نماییم تا پلان‌های عملیاتی ملی دولت افغانستان به منظور ادغام مجدد عودت‌کننده‌گان و جمعیت بیجاشده داخلی، حمایت گردد."

این در حالی است که در یک سال اخیر صدها شهروند افغان از پاکستان و ایران دوباره به کشور برگشته اند و این روند هنوز هم جریان دارد.

 

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>