افزایش نگرانی از آلودگی هوا در فصل زمستان

| 2 November 2017, 10:00

با سرد شدن هوا و فرا رسیدن فصل زمستان، آلودگی هوا در شهر کابل چندبرابر شده و باعث انواع بیماری‌ها می‌شود.

استفاده از پلاستیک، چوب و ذغال سنگ به خاطر گرم کردن خانه ها و دفاتر سبب آلودن شدن هوا شده به حدی که در بعد از عصرها تنفس را برای مردم مشکل می‌سازد.

در جلسه کمیته عالی جلوگیری از آلودگی محیط زیست که روز چهارشنبه و به ریاست داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور برگزار شده بود، در کنار دیگر عوامل استفاده از یک نوع بخاری ترکی و فعالیت غیرقانونی ریگ‌ریشن‌ها را از آلوده کننده‌گان عمده محیط زیست در شهر کابل عنوان گردید.

شاه زمان میوندی رییس جدید اداره ملی حفاظت از محیط زیست در این نشست از برخی اقدامات پیشگیرانه در این راستا یادآوری کرده است.

وی گفته است که برای نخستین‌بار تجهیزات نظارت از وضعیت هوا را خریداری کرده‌ اند که برای شهر کابل در نظر گرفته شده است.

میوندی از پیشرفت‌ها در خصوص طرزالعمل‌ها و مقرره‌های حفاظت از محیط زیست یادآور شده و گفته است که به تازه‌گی مقررۀ زباله‌های کلینکی نیز نهایی و اجرایی گردیده است.


بی اعتنایی در حفظ محیط‌زیست

مسوولان ادارۀ ملی حفاظت از محیط زیست، از بی‌اعتنایی برخی نهادهای خصوصی و دولتی به مقرره‌ها و قوانین نافذه در زمینۀ حفاظت از محیط زیست یادآور شده اند.

شهرداری کابل و اداره محیط زیست می‌گویند باوجود که از صاحبان ریگ‌ریشن ها خواسته بودند که از داخل شهر بیرون شوند و از مالکان داش‌های خشت‌پزی خواسته شده بود که فعالیت‌شان را معیاری کنند، اما هیچ اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.

بربنیاد آمار شهرداری کابل، هم اکنون 700 داش خشک‌پزی در شهر کابل فعالیت دارند. این داش‌ها اکثرا برای پخته کردن خشت، پلاستیک و تیرهای موتر را می‌سوزانند که دود غلیظ و مضر را تولید می‌کند.

داکتر عبدالله به شهرداری کابل و دیگر نهادهای مسوول هدایت داده که اتحادیۀ داش‌های خشت‌پزی را فراخوانده و در مورد معضل آلوده‌گی هوا و مشکلات ناشی از فعالیت غیر معیاری آنان توضیح بدهند و اقدامات بعدی را روی دست گیرند.

رییس اجراییه بر تغییر مکان فعالیت ریگ‌ریشن‌ها مطابق فیصله پیشین کمیته عالی جلوگیری از محیط‌زیست تأکید کرده و به وزارت داخله و دیگر نهادهای مسوول گفته که هرچه زودتر این موضوع را نهایی سازند.

بربنیاد اعلامیه ریاست اجراییه، در این جلسه، از پروسۀ گازی‌سازی اداره‌ها و نهادهای دولتی به عنوان یک نمونۀ مثبت یادآوری شد و استفادۀ برخی از نهادهای دولتی از چوپ و ذغال سنگ در فصل زمستان به عنوان یک چالش یاد گردید.
در اعلامیه گفته شده که رییس اجراییه کشور در پیوند به استفادۀ بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی ابراز نگرانی کرده و گفته است که باید تدابیری در این زمینه سنجیده شود.
 


لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>