پلنگ‌برفی با خطر نابودی روبروست

| 30 October 2017, 04:42

سی‌ام اکتبر برابر با هشت عقرب روز جهانی پلنگ برفی است، حیوانی کمیابی که نگرانی از انقراض نسل آن در افغانستان وجود دارد.

بربنیاد یک گزارش پروگرام توسعه جهانی (UNDP) حدود 4000 پلنگ برفی در افغانستان وجود دارد.

پنجاه فیصد مردم به خاطر حفاظت از مواشی شان پلنگ های برفی را شکار می‌کنند، 20 درصد این پلنگ‌ها به دام شکارچیانی گیر می‌مانند که دام را به خاطر گرفتاری دیگر حیوانات کارگذاشته اند و 20 درصد دیگر نیز به گونه‌ی غیر قانونی این حیوانات را به خاطر فروش پوست خوش‌رنگ آن شکار می‌کنند.

غلام محمد ملک‌یار معاون اداره ملی حفاظت از محیط زیست کشور در روز جهانی پلنگ برفی که امروز در پنجشیر برگزار شده بود گفت در ولسوالی واخان بدخشان و در امتداد، لغمان، نورستان و بخشی از ساحات دورافتاده کشور وجود دارد.

به گفته ملک‌یار آنچه که مایه نگرانی جهانیان است این که پلنگ برفی در وضعیت نابودی قرار داشته و پناه‌گاه‌های شان مورد تهدید قرار دارد.

وی گفت هرگاه یک پلنگ برفی به خاطر فروش ناچیزی پوست آن و آهو برای چند سیر گوشت شکار می شوند، در حالی‌که اگر این حیوانات حفاظت شوند ده‌ها پروژه در آن مناطق عملی شده و زنده‌گی مردم بهبود می‌یابد.

ملک‌یار آگاهی دهی در این مورد را با اهمیت عنوان کرد.

‌اما ریچارد پیلی رییس موسسه حفاظت حیات وحش (wcs) در افغانستان از اقداماتی برای حفاظت پلنگ‌های برفی در واخان بدخشان خبر داد.

به گفته پیلی، تحقیقات آنان نشان می‌دهد که شمار پلنگ‌های برفی در واخان بدخشان در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

با وجود که در قانون محیط زیست کشور مردم حق شکار حیوانات وحشی و کم‌یاب را ندارند، اما در کنار پلنگ های برفی، آهوهای کمیاب مارکوپولو نیز در واخان بدخشان با تهدید انقراض نسل روبرو استند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>