افزایش تنش در کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی

| 23 October 2017, 03:50

رییس کمیسیون مستقل شکایت‌های انتخاباتی در حالی‌که از برکناری پنج عضو این کمیسیون دفاع می‌کند که معاون کمیسیون این تصمیم را غیرقانونی می‌خواند.

عزیرالله آریایی رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی امروز در یک نشست خبری در کابل، دلایل برکناری پنج کارمند کمیسیون را تزویر در حاضری، تمرد در برابر حکم رییس جمهور، تعلل و سهل‌انگاری در وظیفه و ارتکاب تخلف‌های اداری اعلام کرد.

وی گفت که اتهام‌های وارده بر این افراد مطابق قانون مشخص شده است و ادامه کار آنان خلاف قانون خواهد بود.

رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی گفت پرونده‌های پنج کارمند برکنارشدۀ کمیسیون را به رییس جمهور و دادستانی فرستاده‌اند تا در مورد آنان تصمیم جدی گرفته شود.

اما لحظات بعد از نشست خبری رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی، حمیرا حقمل معاون کمیسیون همراه با رییس دارالانشای کمیسیون در یک نشست خبری ظاهر شد و برکناری پنج تن از کارمندان این کمیسیون را غیرقانونی خواند.

وی گفت که برکناری این پنج کارمند کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی سیاسی، مغرضانه و سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفوی است.

حقمل رییس کمیسیون را به قانون شکنی، تاخیر در استخدام برای آوردن افراد مورد نظر متهم کرد.

نعیم ایوب‌زاده رییس بنیاد شفاف افغانستان ادامه تنش میان اعضای کمیسیون را در روند انتخابات تاثیرگذار دانسته و دامن زدن این مسایل را به نفع انتخابات نمی‌داند.

وی افزود که ادامه این گونه تنش‌ها برگزاری انتخاباتی را ناممکن می‌سازد.

این در حالی است خبرهای تایید نشده از برکناری رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات نیز از سوی رییس جمهور برکنار شده است، اما تا کنون به گونه‌ی رسمی این خبر تایید نشده است.


لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>