شورای علما حمله بر مساجد را وحشیانه خواند و محکوم کرد

| 21 October 2017, 17:38

شورای علما حمله بر مساجد را وحشیانه خواند و محکوم کردشورای سراسری علمای کشور حمله بر مسجد امام زمان و مسجد جامع در غور را که شام گذشته رخ داد و جان ده‎‎ها نمازگزار را گرفت محکوم کرد.

در اعلامیه شورای سراسری علما آمده است که حمله بر مساجد هیچ‌گونه توجیه اسلامی و انسانی نداشته و در هیچ دین و آینی حمله بر عبادت‌گاه‌ها جواز ندارد.

شورای علما گفته است که که دشمن خونخوار هیچ نوع احترام و اعتقاد به احکام و شعایر دینی نداشته و هیچ حد و مرزی در این مورد نمی‌شناسد.

هم‌چنان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با نشر اعلامیه‌ی گفته است که هدف قرار دادن اماکن مقدس و افراد ملکی یک عمل شنیع غیر انسانی، غیر قانونی و غیر شرعی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قوانین ملی و قواعد بشردوستانه بین المللی قرار دارد.

این کمیسیون از مخالفین مسلح دولت خواسته است تا اماکن مقد و افراد ملکی را مورد هدف قرار نداده و قواعد بشردوستانه  بین المللی و پروتوکل اختیاری آن را به صورت همه جانبه رعایت نموده و بیشتر از این مرتکب جنایات جنگی و نقض سیستماتیک قواعد بشردوستانه بین المللی نگردند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از دولت خواسته است تا امنیت امکان مقدس و نمازگزاران را تامین کند و عاملان این گونه رویدادها را شناسایی، دستگیر و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کند.

سازمان ملل متحد نیز با نشر بیانیه‌ی به نقل از آنتونی گوترش دبیر کل این سازمان، این حمله‌ها بر امکان مقدس را به محکوم کرده است.

گوترش گفته است که باید عاملان حمله‌های انتحاری بر مکان‌های مذهبی در کابل و غور به دادگاه کشانیده شوند.

وی گفت و گو صلح را یگانه راه ختم جنگ خوانده است

این حمله هم‌چنان از سوی رهبران برخی از کشورهای جهان نیز محکوم شده است.

در حمله‌های انتحاری در مسجد امام زمان در غرب کابل و مسجد جامع در ولسوالی دولینه ولایت غور ده‌ها نمازگزار زخمی و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.
گروه داعش مسوولیت این حمله را به عهده گرفت.


لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>