عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل به اعتبار جهانی افغانستان می‌افزاید

| 17 October 2017, 16:23

افغانستان روز گذشته به وقت نیویارک با کسب ۱۳۰ رأی، برای نخستین‌بار عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را به دست آورد.

احمدشکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه‌ی کشور می‌گوید که عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به اعتبار بین‌المللی کشور خواهد افزود.

او پس از چاشت امروز در نشست خبری گفت: "حضور ما در این شورای مهم تصمیم‌گیری‌های جهانی،  دست‌آوردهای حقوق بشر را در کشور تحکیم بخشیده و به سوی پایداری خواهد برد".

آقای مستغنی افزود، پس از کسب عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، بهبود وضعیت حقوق بشر در کشور بیشتر از گذشته در محراق توجه جهان قرار خواهد گرفت.

به گفته‌ی وی، افغانستان به حیث یک بازیکن "فعال" بین‌المللی، در قضایای حقوق بشر جهانی نقش مهم را بازی خواهد کرد.

در همین حال، عبدالاحد فرزام، رییس دفتر ساحوی کابل کمیسیون حقوق بشر به این باور است که این دست‌آاورد نشان از احراز جایگاه شایست‌ی دولت و مردم افغانستان در سطح بین‌المللی دارد.

آقای فرزام، در صفحه‌ی فیس‌بوکش نگاشته است که با توجه به صلاحیت‌ها و وظایف شورای حقوق بشر، عضویت افغانستان دراین شورا دارای اهمیت زیاد است.

او از مزایای این عضویت چنین یاد کرده است: "نهادهای مربوطه دولتی و غیردولتی افغانستان بیشتر از پیش متعهد به رعایت و حمایت از حقوق بشر در داخل کشور می‌شوند.  می‌تواند توجه و حمایت بیشتر جامعه جهانی را برای بهبود وضعیت حقوق بشر در کشور جلب نماید. جایگاه دولت افغانستان در سطح بین‌المللی تقویت شده و می‌تواند به حمایت از حقوق بشر در سطح جهان بپردازد".

همچنان، اعمال فشار بر کشورهای ناقض حقوق بشر – که به باور وی مسببان نقض حقوق بشر – رد افغانستان اند و حمایت از حقوق بشری مهاجران افغانستان در کشورهای دیگر را آقای فرزام از مزایای دیگر عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خوانده است.

افغانستان در اوایل سال ۲۰۱۶ میلادی، به صورت رسمی برای گرفتن عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، نامزد شده بود. هم‌زمان با افغانستان، پاکستان، نیپال، مالدیف، قطر، مالیزیا و فیجی نامزد عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بودند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>