انتقاد و نگرانی از مداخله حکومت در انتخابات

| 12 October 2017, 04:46

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) با نشر یافته‌های ارزیابی ده ماهه‌اش از کارکرد کمیسیون‌های انتخاباتی، ضعف مدیریت و مداخله حکومت در کار انتخابات ابراز نگرانی کرد.

 بر بنیاد یافته‌های این ارزیابی بیشتر شهروندان، احزاب سیاسی و نهادهای جامعه مدنی می‌خواهند تا انتخابات برگزار شوند، اما رهبران حکومت به برگزاری انتخابات شفاف، تمایل ندارند.

یافته‌های فیفا بیانگر آن است که نزدیک به چهل درصد از شهروندان کشور از مداخله حکومت در کار انتخابات نگران استند و نیز مدیران کمیسیون های انتخابات به ناتوانی متهم شده اند.

محمدنعیم ایوب‌زاده رییس تیفا امروز در یک نشست خبری در کابل گفت، انتخابات ثبات کشور را تضمین می کند و سهل انگاری و کوتاهی ثبات کشور را بر هم می زند.

وی افزود که استفاده از تکنالوژی در انتخابات مهم است، اما بسته پیشنهادی ریاست جمهوری در این زمینه کارا و عملی نیست و کمیسیون انتخابات باید برای این کار پیشگام شود.
در نشست امروز روسای کمیسیون های انتخاباتی نیز حضور داشتند.

نجیب الله احمدزی، رییس کمیسیون انتخابات که در این نشست حضور داشت گفت که نقش  نهاد های مدنی، احزاب سیاسی و رسان‌ها در نظارت از فعالیت کمیسیون‌های انتخاباتی مهم است.

وی مداخله حکومت در کار کمیسیون مستقل انتخابات را رد کرد و بر بی طرفی و اراده قاطع برای برگزار کردن انتخابات شفاف تاکید کرد.

اما عبدالعزیز آریایی رییس کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی از مداخله در کار کمیسیون به شدت انتقاد کرد.

وی گفت: "مشکلات زیادی در امور کاری ما وجود دارد و این ضعف مدیریت ما نیست بلکه مداخله برخی حلقات مشخص است و چندین بار آن را مطرح ساخته ایم و هرگاه تا یک ماه این موضوع را با حکومت حل نکردیم، استعفا خواهم داد."

آریایی افزود که در انتخاب کارمندان کمیسیون صلاحیت ندارد، این موضوع و کمبود بودجه جای نگرانی جدی است و باید به این مسایل رسیدگی شود.

بنياد انتخابات شفاف افغانستان نیز کمبود کارمندان مسلکی در کمیسیون‌های انتخاباتی را چالش جدی در انتخابات آینده عنوان کرد.

ایوب زاده گفت که یافته‌های آنان نشان می دهد که کمیسیون‌های انتخاباتی هنوز هم با کمبود کارمندان مسلکی مواجه هستند.

به گفته وی کمیسیون انتخابات از ۴۴۸ پست، برای ٣٥٩ پست کارمند استخدام کرده است، در حالی‌که کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی از  ۳۳۴ پست، ۱۱۵ پُست را تکمیل کرده است.

روز پیش عبدالبدیع صیاد سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات نیز گفته بود که از حکومت خواسته اند تا صلاحیت استخدام کارمند به خود کمیسیون داده شود، زیرا آنان به کارمند نیاز عاجل دارند.

بر بنیاد یک فرمان رییس جمهور تمام استخدام‌ها باید از طریق کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی صورت بگیرد که به گفته سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات استخدام یک روند زمان‌گیر است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>