کرزی: راهبرد امریکا پیام صلح ندارد؛ لوی جرگه برگزار شود

| 12 October 2017, 15:22

حامدکرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌گوید راهبرد تازه امریکا برای افغانستان و منطقه پیام صلح ندارد و باعث افزایش جنگ و رقابت‌های منطقوی شده است.

وی که امروز در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد گفت در شرایط کنونی بهترین گزینه برگزاری لوی جرگه می‌باشد تا مردم در قبال سرنوشت شان تصمیم بگیرند.

کرزی گفت این راه‌برد هم‌چنان سبب شده تا هم‌کاری منطقوی که در گذشته وجود داشته را به رقابت میان کشورهای منطقه و امریکا مبدل کند و متضرر اصلی آن مردم افغانستان خواهد بود.

وی افزود که در این مورد به رییس جمهور غنی نامه فرستاده و با داکتر عبدالله از نزدیک صحبت کرده است.

رییس جمهور پیشین گفت به گروه طالبان نیز نامه فرستاده است و از این گروه نیز خواست تا از جنگی که به افغانستان صدمه می زند دست کشیده و وارد گفت و گوهای صلح شوند تا کشور از حضور خارجی ها نیز خلاص شود.

اما شاه حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهور گفته است که راهبرد امریکا بر مبنای نیازهای امنیتی این کشور و به منظور تامین صلح و ثبات دایمی و براساس دیدگاه‌ها و نظریات مردم و حکومت شکل گرفته است.

مرتضوی گفته است این استراتیژی پیام جنگ نه، بلکه پیام صلح را به هم‌راه دارد و به همین دلیل می‌تواند ممد صلح وزمینه ساز امنیت منطقه‌ای به شمار آید.

به باور معاون سخنگوی رییس جمهور افغانستان در پرتو پنج حلقه سیاست خارجی اکنون به محور منافع اقتصادی و نقطه وصل برای کشورهای منطقه مبدل شده است.

مرتضوی گفته است: "افغانستان میدان تقابل نه، بلکه میدان همکاری برای کشور ها می‌باشد. از خاک افغانستان علیه هیج کشوری استفاده نخواهد شد. "

طالب تروریست نیست

حامدکرزی گفت القاعده و داعش گروهای تروریستی استند، اما طالبان جز مردم افغانستان اند.

اما وی آن بخش از اعمال طالبان را که در نتیجه آن شهروندان کشور قربانی می‌شوند، اعمال تروریستی عنوان کرد.

کرزی حملات هوایی سربازان امریکایی را در افغانستان که در آن شهروندان بی گناه کشور قربانی می‌شوند را نیز اعمال تروریستی عنوان کرد.

تاکید بر نقش پاکستان

وی نقش پاکستان را در تامین امنیت و صلح در افغانستان مهم خواند، اما گفت که آن کشور در سال های حکومت‌اش با افغانستان صادقانه عمل نکرد.

کرزی افزود  صلح و امنیت در افغانستان تاثیر مستقیم بر تامین امنیت و صلح در پاکستان نیز دارد و امیدوار است تا آن کشور نیز این موضوع را درک کند.

به گفته کرزی در گذشته پاکستان با امریکا هم دست بود و هر خرابی که از دست شان میآمد علیه در برابر افغانستان انجام دادند.

این در حالیست که حکومت وحدت ملی از همکاری پاکستان در روند صلح افغانستان مایوس شده و از راهبرد تازه امریکا مبنی بر وارد کردن فشار بر پاکستان استقبال کرده است.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>