پنج پیشنهاد افغانستان در نشست گروه تماس در مسکو

| 12 October 2017, 11:03

وزارت خارجه اعلام کرد که هیأت افغانستان پنج راه را برای چگونگی حمایت گروه تماس در مسکو مشخص ساخته است.

بر اساس خبرنامه‌ای وزارت خارجه، حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی این وزارت که در نشست گروه تماس در سازمان همکاری‌های شانگهای شرکت کرده بود، از اعضای آن سازمان خواسته است تا ریاست مشترک دایمی نشست‌های تماس به افغانستان داده شود.

به باور افغانستان، چون هدف اساسی این گروه افزایش همکاری‌ها با این کشور و حل مشکلات افغانستان و منطقه می‌باشد، ریاست مشترک دایمی لازمی است.

وزارت خارجه نگاشته است که بیشتر کشورهای عضو گروه تماس این پیشنهاد افغانستان را پذیرفته اند.

خبرنامه افزوده است "حکمت خلیل کرزی علاقمندی افغانستان را در به دست‌آوردن عضویت مکمل سازمان همکاری‌های شانگهای تصریح کرد که با اتفاق آرا توافق شد تا روی آن غور شود".

همچنان آقای کرزی، تأکید کرده است که تروریزم تهدید مشترک برای تمام کشورها است و اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای باید در نابودی این پدیده با افغانستان همکاری داشته باشند.

معین سیاسی وزارت خارجه، حاضرساختن گروه‌های شبه‌نظامی به میز مذاکره صلح را با نفوذ اعضای این سازمان روی آن گروه‌ها، چهارمین راه به سازمان همکاری‌های شانگهای پیشنهاد کرده است.

همکاری‌های اقتصادی از طریق تجارت بیشتر، ترانزیت و سرمایه‌گذاری اعضای شانگهای در افغانستان را آقای کرزی ارزنده دانسته و از آن سازمان خواسته است تا اقتصاد افغانستان را با اقتصادهای کشورهای عضو مدغم سازد.

نشست گروه تماس سازمان همکاری‌های شانگهای روی افغانستان، پس از هفت سال وقفه در نزدهم میزان به میزبانی وزارت خارجه روسیه در مسکو برگزار شد. در این نشست معینان وزارت‌های خارجه کشورهای عضو شرکت کرده بودند.

هدف گروه تماس، حمایت از افغانستان در امر مبارزه با دهشت‌افگنی، موادمخدر و جرایم است و در کنار آن افغانستان را در راستای انکشاف پایدار در چارچوب همکاری‌های اقتصادی سازمان همکاری‌های شانگهای کمک می‌کنند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>