احمدزی: با اظهارات غیرمسوولانه افکار مردم را مغشوش نکنید

| 11 October 2017, 14:32

نجیب الله احمدزی رییس کمیسیون مستقل انتخابات از احزاب و جریان‌های سیاسی خواست تا با اظهارات شان افکار عامه را مغشوش نکرده و مردم را نسبت به انتخابات بی‌اعتمادی نسازند.

این سخنان رییس کمیسیون مستقل انتخابات در واکنش به نشست خبری چهار روز پیش "شورای تفاهم جریان‌های سیاسی افغانستان" مبنی بر عدم توانایی کمیشنران کمیسیون انتخابات و برکناری آنان بود.

شورای تفاهم جریان‌های سیاسی افغانستان متشکل از شماری از حزاب و جریان‌های سیاسی و مدنی است.

این جریان در اعلامیه‌ی گفته بود"به دلیل عدم استقلال در تصمیم‏گیری، نداشتن روحیه بی‏طرفی، نبود ظرفیت کافی و لازم مدیریتی، موجودیت فساد مالی و عدم شفافیت در خریداری‌ها و اختلافات درونی میان اعضا، توان برگزاری انتخابات شفاف و عاری از تقلب را ندارد و مورد اعتماد مردم و جریان های سیاسی نیست."

اما نجیب الله احمدزی رییس کمیسیون مستقل انتخابات این اظهارات را غیر مسوولانه خواند و از احزاب، جریان های سیاسی و نهادهای مدنی خواست تا در برگزاری انتخابات شفاف با کمیسیون هم‌کاری کنند و اگر طرحی اصلاحی دارند آن را به کمیسیون بسپارند.

وی گفت که به هیج نهادی اجازۀ مداخله در روند انتخابات را نخواهد داد و انتخابات در زمان تعیین شدۀ آن به طور شفاف و عادلانه برگزار خواهد شد.

در این نشست عبدالصیاد بدیع سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت که کمیسیون فیصله کرده است تا بعد از ثبت نام رای‌دهنده‌گان با استفاده از سیستم بایومتریک، کارت های جدید رای دهی توزیع خواهد شد.

وی افزود هرچند بر اساس فرمان رییس جمهور تمام استخدام‌ها از طریق اصلاحات اداری باید صورت بگیرد، اما به دلیل این که این روند زمان‌گیر است خواست کمیسیون این است تا حق استخدام به خود کمیسیون داده شود.

کمیسیون مستقل انتخابات، 16 سرطان سال آینده را برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای قریه‌های تعیین کرده است، اما شماری از احزاب سیاسی و نهادهای مدنی با توجه به عدم جدیدیت کمیسیون و حکومت، از عدم برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده ابراز نگرانی دارند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>