حدود ۴۹ هزار مهاجر بی‌اسناد افغان در پاکستان سند اقامت گرفته اند

| 6 September 2017, 23:27

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان کشور می‌گوید که از آغاز روند ثبت مهاجران فاقد مدرک در پاکستان، تا اکنون نزدیک به ۴۹ هزار تن سند اقامت در آن کشور را به دست آورده اند.

حکومت افغانستان و پاکستان توافق کرده اند که مهاجران فاقد مدرک افغان در پاکستان ثبت شوند و سپس کارت اقامت مهاجرت بگیرند. این روند از تاریخ ۲۵ ماه اسد امسال آغاز شد.

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان کشور در خبرنامه‌ای می‌گوید: "از آغاز پروسه ثبت و راجستر مهاجرین در پاکستان تاکنون، ۴۸هزار و ۶۲۵ نفر مهاجر افغان در این پروسه ثبت گردیده و سند قانونی اقامت کشور پاکستان را دریافت کردند".

بر بنیاد آمار این وزارت، تنها، دیروز سه‌شنبه، ۹۲۱ خانواده مهاجر افغان که سه‌هزار و ۹۱۴ نفر را شامل می‌گردید، ثبت شده اند.

از این میان، ۸۷۷ نفر در اسلام آباد، دوهزار و ۷۹ نفر در ایالت خیبر پشتون‌خواه و ۹۵۸ نفر دیگر را در شهر کویته شامل این روند گردیده اند.

روند ثبت نام مهاجران افغان فاقد مدرک در پاکستان، از سوی اداره‌ای موسوم به "نادرا" به پیش برده می‌شود. وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان گفته است که ۲۵ تن در ترکیب هیأتی از افغانستان به پاکستان رفته اند تا از روند ثبت نام نظارت و در شناسایی مهاجران افغان اداره‌ی "نادرای پاکستان" را یاری رسانند.

برای ثبت نام مهاجران افغان فاقد مدرک، در ایالت‌های مختلف پاکستان مراکزی ایجاد شده است و قرار است که تا شش ماه آینده برای حدود ۷۰۰ هزار افغان اسناد اقامت پاکستان را توزیع کنند.

ارقام تخمینی نشان می‌دهند که هم‌اکنون کم‌وبیش یک‌ونیم میلیون مهاجر افغان بدون اسناد قانونی در پاکستان به سر می‌برند؛ ولی ۷۰۰ هزار تن دیگر اسناد قانونی اقامت در آن کشور دارند.

این در حالی است که بر بنیاد آمار اداره‌ی بین‌المللی مهاجرت از ماه جنوری سال روان میلادی تا اکنون، ۸۳ هزار و ۳۳۷ مهاجر بدون اسناد از پاکستان به کشور برگشته یا اخراج شده اند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>