آغاز "تحقیق ملی" به حمایت از قربانیان جنگ در افغانستان

| 16 August 2017, 15:28

کمیسیون مستقل حقوق بشر تحقیقی را تحت عنوان "تحقیق ملی" در رابطه به قربانیان جنگ و تروریزم اعلام کرد.

داکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که هیچ‌گونه حساب‌دهی و تطبیق عدالت در رابطه به قربانیان تروریزم و جنگ صورت نگرفته‌است.

وی افزود: " تحقیق ملی خداناخواسته علیه نهادهای دولتی نیست؛ به خاطر این است که ما به یک قشر آسیب پذیر که قربانیان منازعه است چگونه برخورد کنیم. دقیق بررسی کنیم بدون غرض و مرض سیاسی قومی و لسانی و چگونه بتوانیم به این ها رسیدگی کنیم."

خانم ثمر گفت به خاطر تامین عدالت، اگر حکومت‌ها توانایی نداشته باشند یا نخواهند، دادگاه بین‌المللی می‌تواند در جرایم جنگی مداخله کند و نیاز است ما از دادگاه جزایی بین‌المللی استفاده کنیم تا در قضایی داخلی افغانستان که توان‌مندی حقوقی و قضایی به وجود نیامده، با جرایم جنگی و حقوق بشری برخورد کند.

ازجانب دیگر دانیال بل مسوول حقوق بشر دفتر یوناما گفت که در شش ماه اول سال روان به دلیل جنگ ۵۲۴۳ نفر کشته و یا زخمی شده اند.

وی افزود بر بنیاد آمار یوناما از جولای ۲۰۰۹ تاکنون ۷۷ هزار نفر کشته و زخمی شده اند.

به گفته دانیال بل، با وجود حجم بالای تلفاتی که در جریان حوادث در مساجد، مکاتب، کلینیک‌ها و قتل‌های هدف‌مند و ماین‌ها در طول این مدت وجود داشته، پاسخ‌گویی و جبران خساره ناچیز و اندک بوده است.

مسوول حقوق بشر دفتر یوناما یوناما هدف قرار دادن افراد را به دلیل این که منصوب به قومی خاصی استند، گران کننده خواند و گفت که این موضوع را در کابل، هرات، و سرپل مشاهده کرده است که داعش مسوولیت آن را به عهده گرفته است.

وی از راه اندازی "تحقیق ملی" که از سوی که از سوی کمیسیون مستقل بشر راه اندازی می‌شود، استقبال کرد.

او افزود: "تحقیق ملی را که کمیسیون حقوق بشر شروع کرده بسیار مهم است، به خاطری این که حقوق قربانیان جنگ باید محوری و اساسی باشند، دولت ها موظف‌اند که از حقوق افراد حمایت نماید و کسانی که قربانی خشونت ها می شود باید تحقیق صورت گیرد."

این در حالیست که بر بنیاد گفته های مسوولان محلی در سرپل، در پی تصرف روستای میرزااولنگ در ولسوالی صیاد آن ولایت، جنگ‌جویان مربوط به گروه طالبان و داعش دها غیرنظامی را بی رحمانه کشته اند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>