کتاب‌های تاریخ نظامی افغانستان و معماران وطن رونمایی شد

| 15 August 2017, 07:31

کتاب‌های تاریخ نظامی افغانستان و معماران وطن، عصر روز دوشنبه در تالار رادیو و تلویزیون ملی کشور رونمایی شد.

در کتاب تاریخ نظامی افغانستان وقایع نظامی ۲۰۰ سال گذشته (جنگ افغان و انگلیس، تجاوز شوروی، طالبان و آمدن ایالات متحده به افغانستان) نظراندازی و به نواقص آن رویدادها اشاره شده است.  

علی‌احمد جلالی، سفیر کبیر افغانستان در آلمان  و نویسنده کتاب تاریخ نظامی افغانستان گفت، نخستین‌بار ۴۵ سال قبل نوشتن این کتاب را آغاز کرد؛ اما در آن زمان به دلیل شرایط سیاسی، موجودیت سانسور و دسترسی‌نداشتن به منابع دست‌اول، به مشکل روبه‌رو شد. 

آقای جلالی، افزود که این کتاب را در دو جلد نگاشته بود که در جلد اول آن تاریخ نظامی افغانستان تا قرن هجدهم و در جلد دوم حوادث تا سال ۲۰۱۵ را بررسی کرده است.

اما به گفته‌ی وی، اما بعداً جلد اول را به ۶۰ صفحه خلاصه و هردو را در یک جلد جا داده است.

همچنان شاه‌محمود میاخیل، رییس انستیتوت صلح ایالات متحده برای افغانستان گفت که نقش زنان افغان در کتاب معماران وطن برجسته شده است.

او افزود که هر کتاب بعضی اشتباهات و خالیگاه‌ها را دارد که جلد اول معماران وطن از این مشکل عاری نیست؛ اما این خلاها در جلد دوم آن کتاب رفع شده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور گفت که تاریخ نظامی افغانستان در مطابقت با معیارهای بین‌المللی نگاشته شده است و تا صد سال آینده به عنوان یک نوشته معیاری باقی خواهد ماند.

او افزود: "ما در بخش تاریخ‌نگاری در گذشته مشکل داشتیم که در کتاب تاریخ نظامی افغانستان این مشکل به گونه اساسی مطرح شده است".

رییس جمهور غنی، به مسوولین مربوط هدایت داد تا به منظور بررسی کتاب تاریخ نظامی افغانستان، یک همایش علمی برگزار کنند تا پژوهش‌گران بتوانند بر هر فصل آن مقالات شان را بنویسند.

همچنان به گفته‌ی وی، کارنامه‌های زنان افغان، بخشی بزرگ تاریخ کشور را تشکیل می‌دهد؛ اما بسیاری مردم از کارکردهای آنان در تاریخ آگاهی ندارند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>