ظلم بدتر و کشتار خطرناک‌تر از افراد داخل جنگ در کشور

| 7 August 2017, 14:08

همه روزه افرادی با پیروی از عقاید شان در کشور انسان ها را سر می‌زنند، تیرباران می کنند و یا هم با انفجار، انتحار و بمباردمان جان مردان، کودکان و زنان را می گیرند.

ولی در عین حالی افراد نکتایی پوش و مدنی نما نیز داریم که همه را فریب داده به نام حقوق بشر، حقوق زن و اطفال روزانه گلوی زنان و فعالین مدنی و خدمت گزاران حقیقی را خفه می‌کنند،  بسان آقای ذکی دریابی که ذیلا اشارت چندی برای ایشان دارم:

1- حرفه ای بودن در گزارش و در کل در ژورنالزم:

یکی از اصل‌های بسیار عمده و اساسی و اخلاقی رسانه‌ای اصل بی‌طرفی، ایجاد توازن و داشتن اسنادی که برویت آن گفته‌ها و نوشته های ما به اثبات برسد می‌باشد، ولی متاسفانه که در گزارش شما آقای دریابی از اصول فوق یکی هم مشاهده نمی‌شود. ایکاش که قبل از نوشتن یک کمی زحمت کشیده و در موارد نوشته‌های تان تحقیقی انجام می‌دادید و من مطمین بودم که بعد از انجام تحقیق هیچ‌گاه به هم‌چو نوشته متوصل نمی‌شدید و از طرف دیگر از زن ستیزی تان هم کاسته می‌شد.

2-  در مورد حاکمیت بر زبان انگلیسی خانم کړوخیل و علمیت آن:

شیکنی کروخیل سفیر افغانستان در کانادا از جمله خانم‌های است که من شخصن از نزدیک با وی کار کرده و در مورد تسلط ایشان به زبان انگلیسی را می‌دانم. وی در نشست‌های بین المللی به حیث یکی از زنان نخبه‌ای منطقه‌ صحبت های داشته اند که این صحبت ها نه به زبان دری بوده ونه هم به زبان پشتو، بلکه این سخنرانی‌های وی به زبان انگلیسی بوده است. و دیگر این‌که ایشان جایزه انستیتیوت ایست و یست (East Weast) را هم از آن خود کرد که برای معلومات بیشترتان به صفحات جستجوگر مراجعه نمایید.
و دیگر این‌که خانم کروخیل یک بانوی‌ که تا دوره ستاژ، طب را خوانده و هم تا مقطع لسانس در علوم سیاسی تحصیل کرده اند و جوایز و تحسین‌نامه‎‌های بین المللی را کسب کرده است، پس لطفن کمی خود را زحمت داده و با مراجعه به صفحه جستجوگر گوگل در مورد شینکی کروخیل جستجو کنید و به سادگی می‌توانید در مورد این همه معلومات کافی به دست آورید، اما مشروط بر این که جرکی ذهنی قلبی و دماغی را کنار بزنید.

۳- انتصاب  سیاسی شینکی کروخیل:

  انتصاب سیاسی سفرا  یک عمل جدید نیست و نه تنها در افغانستان تمرین می‌شود بلکه این خود یک پست سیاسی بوده و یک نماینده سیاسی کشور در کشور دیگر می‌باشد. شینکی کروخیل از این قبل هم در پست سیاسی مردمی که همانا نماینده مردم کابل در ولسی جرگه بوده برای دو دور ایفا وظیفه کرده است. وی که مدیر مکتب نبوده که از مسایل سیاسی بدور باشند و یا این‌که تقرری شان سیاسی نباشد. خوب می‌بود که این سوال تان‌را در مورد معاون او که چرا دیپلومات نیست می‌بود و این‌که آیا افراد که در سفارت کانادا برای چندین سال بست‌ها و پست‌ها را میراث بابه گفته گرفته اند جستجو می‌شد که آیا افراد شایسته و کار فهم اند یا خیر، ای کاش نوشته و تحقیق تان در این مورد می‌بود و دریافت می‌کردید که بعضی از این افراد داری کدام سابقه های دزدی و اختلاس در موارد زیاد اند.

۴- اعتبار سفارت افغانستان در کانادا:

اعتبار سفارت افغانستان در کانادا به خاطر شینکی کروخیل نه بلکه به خاطر افرادی که تابعیت کشور کانادا را دارند، به الفبای دیپلوماسی بلد نیستند و این‌که افرادی با واسطه وابستگی‌های شخصی و فکری به آن کشور رفته و بعدش درخواست پناهندگی داده اند که به حیثیت سیاسی و حرفه‌ای سفارت صدمه محکمی زده اند. حالا که شینکی کروخیل کوشش مداوای این همه بدبختی های این نمانیده گی سیاسی کشور را دارد و مصروف اصلاحات از قبیل ایجاد شفافیت در امور قننسلی و تنظیم وقت کاری دیپلوماتان در کار های رسمی می باشد.

۵- برکناری سکرتر:


در قدم نخست باید برای تان بگویم که برکناری تا دوباره قرارداد نکردن در اصل اداری تفاوت بسیار فاحش دارد و نمی‌دانم که شما این تفاوت را نمی‌دانید یا این‌که معلومات غلط را کسی برای تان داده و یا هم که شاید کدام مشکلی دیگر داشته بوده باشید که چنان نوشته اید. حضور تان عرض شود که بانو سکتر برطرف نی بلکه بعد از ختم معیاد قرار داد ایشان دوباره قرارداد وی تمدید نشده است و باید هم نمی‌شد چون ایشان برای هشت سال تمام این کرسی را قبضه کرده بود بدون هیچ نوع نوآوری و خلاقیت. و دیگر این‌که برای ایشان یک‌ماه معاش اضافه پرداخت شده و هنگام که کودک وی به دنیا آمد شینکی کروخیل با ارسال تحایف به دنیا آمدن طفل شان را تبریکی گفته است و پس باید ازین بیشتر از نظر شما چی می‌کرد؟
در نهایت برای توازن گزارش یا مقاله تان خود بود پیش از نشر آن نظر خانم کروخیل و یا همکاران نزدیک وی را نیز می پرسیدید.

نویسنده:صفی الله ضیایی

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>