تأیید پالیسی ملی زمین و راهکار تطبیقی آن در شورای عالی اراضی و آب

| 26 July 2017, 10:06

شورای اراضی و آب، روز سه‌شنبه ۳ اسد، پالیسی ملی زمین و راهکار تطبیقی آن را مورد تأیید قرار داد که وضعیت و مدیریت حقوقی، توسعه‌یی، محیط‌زیستی و صنعتی زمین را مشخص ساخته است.

این پالیسی در بخش حقوقی، صنف‌بندی و مدیریت حق مالکیت زمین، چارچوب حقوقی برای مدیریت عقاری در ساحات روستایی و شهری، استملاک زمین و اسکان مجدد، حمایت از حقوق مالکیت، دوگانگی در حق مالکیت زمین، مالکیت و مدیریت زمین، غصب زمین، مالیه زمین، ارزش‌یابی زمین روشن ساخته است.

در بخش توسعه، سرمایه‌گذاری مستقیم شهروندان خارجی بالای زمین، توزیع آن، پلانگذاری استفاده از زمین، هماهنگی در رابطه به استفاده از زمین، مدیریت زمین و توسعه پایدار، زمین و معادن، زمین و ترانسپورت زمینی، در این پالیس بحث شده است.

بر اساس خبرنامه‌ای دفتر رسانه‌های ریاست جمهوری، تنظیم علفچرها، تبدیل زمین زراعتی به وضعیت شهری و حومه شهری، پلان‌گذاری استفاده زمین در ساحات روستایی، پایداری محیط‌زیستی، استفاده‌ی نامطلوب زمین، توسعه غیررسمی و غیرپلانی، از مواردی است که در بخش زیست‌محیطی زمین در پالیسی گنجانده شده است.

جواد پیکار، رییس اداره اراضی کشور، در مورد راهکار تطبیقی پالیسی ملی زمین گفته است: "در سند استراتیژی اقدامات اساسی از جمله ایجاد چارچوب تقنینی جهت تطبیق پالیسی ملی زمین از طریق توسعه یا تعدیل بعضی قوانین، انتقال مسوولیت زمین از قوه قضایی به اداره اراضی افغانستان، ایجاد هماهنگی در پلان‌گذاری استفاده از زمین از طریق تشکیل یک کمیته مشورتی بین‌الحکومتی و معرفی واحد حمایت از تطبیق پالیسی ملی زمین در چوکات اداره اراضی نیز گنجانیده شده است".

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور، اقدامات حکومت در بخش زمین و آب را حرکتی رو به بهبود خوانده و ایجاد سیستم را یکی از اولویت‌ها خوانده است.

آقای دانش افزوده است: "ابتدا باید یک نظام را ایجاد کنیم و بعد روی جزییات کار شود. در بخش زمین قاطعیت حکومت و اقدامات عملی در کار است. مدیریت زمان نیز برای ما مهم است و نباید وقت را ضایع سازیم. در کنار مدیریت زمین، چارچوب حقوقی را نیز در نظر بگیریم و یک کار گروه حقوقی نیاز است تا تمام مسایل حقوقی را در پیوند به مسایل زمین مورد بحث قرار دهد".

رییس جمهور نیز، هدف اساسی حکومت را تبدیل زمین به سرمایه گفته است که باید نظام زمین‌داری کشور بر اساس قانون وجود داشته باشد.

آقای غنی گفته است: "همین گونه که در رابطه به زمین یک مسوده خوب تنظیم شده است، نیاز است تا در رابطه به آب نیز چنین مسوده‌ای، تنظیم گردد".

رییس جمهور، با اشاره به اهمیت سرمایه‌گذاری در بخش زمین، گفته است که مدیریت زمین باید به عنوان یک فرهنگ نهادینه شود.

غصب زمین‌های شخصی و دولتی در افغانستان، یکی از چالش‌های اساسی به شمار می‌رود. بر اساس گزارش خانه آزادی افغانستان که سال گذشته میلادی نشر شد، در سال‌های اخیر بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار جریب زمین دولتی در ۳۴ ولایت افغانستان غصب شده است. پیش از این آمار اداره اراضی کشور نشان می‌داد که ۴.۵ میلیون جریب زمین در سراسر کشور غصب شده است.

بر اساس آن گزارش،  سران اقوام، زورمندان محلی، شماری از فرماندهان جهادی، سران برخی از احزاب سیاسی، سرمایه‌داران، شاروال‌ها، نماینده‌گان و سناتوران، اعضای کابینه و تعدادی از اراکین دولتی بیشترین زمین‌دولتی را در سال‌های اخیر غصب کرده‌اند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>