هیچ شهروند افغان در ترکیه کشته نشده است

| 17 May 2017, 18:00

سفارت افغانستان در ترکیه کشته شدن یک شهروند افغان در منازعه میان پناهجویان و شهروندان ترکیه در یک شنبه شب را در استانبول رد کرده است.

در پیامی که جنرال قنسولی افغانستان در ترکیه نشر کرده است گفته شده که در منازعه میان پناهجویان و ترک‌ها در استانبول، یک شهروند ترکی کشته شده و شماری از شهروندان افغان سطحی زخم برداشته اند.

بر بنیاد این پیام پولیس برای شناسایی قاتل شهروند ترکی شماری از پناهجویان را که در میان شان شهروندان افغان نیز شامل است، بازداشت کرده است.

پیشتر از این ویدیوهای در رسانه‌های اجتماعی نشر شد که نشان می‌داد شماری از مردان خشم‌گین با چاقو بر مردان دیگر که گفته می‌شد پناهجویان افغان و پاکستانی‌اند حمله می‌کنند.

هم‌چنان در ویدیوی دیگری چند مرد که خود را شهروندان افغان و پناهجو معرفی می‌کنند، از ظلم ترک ها شکایت داشته می‌گویند که خودشان را در خانه حبس کرده اند.

اما پیام جنرال کنسولی افغانستان در ترکیه این ویدیوها را بی‌ربط دانسته و گفته که یک هیات افغانستان برای بررسی این رویداد با ساحه رفته و با برخی مقامات استانبول نیز صحبت کرده است.

در این پیام دلیل بروز منازعه را اذیت دختران ترکی توسط پناهجویان، افغانی، پاکستانی و سوری خوانده شده که سبب درگیری میان شهروندان ترک و پناهجویان شده است.

جنرال قنسولی افغانستان در ترکیه گفته است که پس از نهایی شدن تحقیقات شان، معلومات آن را با مردم شریک خواهند کرد.

شهروندان افغان که برای مهاجرت به اروپا پلان می‌کنند از راه های قانونی و اکثر غیر قانونی و بدون اسناد خودشان را به ترکیه رسانده و از آن‌جا راهی کشورهای اروپایی می‌شوند.

در حال حاضر صدها شهروند افغان در ترکیه در انتظار فرصت مناسب برای رفتن به کشورهای اروپایی‌اند و برخی از آنان درخواست پناهندگی شان را در اداره مهاجرت سازمان ملل متحد (UNHCR) ثبت کرده‌اند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>