ناهنجاری‌های خانواده‌گی و اجتماعی سبب بیماری روانی زنان می‌شود

| 16 May 2017, 08:11

مسوولان وزارت صحت کشور می‎گویند سروی دقیق را در مورد مشکلات روانی میان شهروندان افغان، انجام داده اند و قرار است نتایج آن تا پایان سال میلادی اعلام شود. 

روان درمان در حال مشوره ‎دهی به زنانی‏ است که به دلایل متحمل‌شدن چالش‌های گوناگون اجتماعی به مشکلات روانی دچار شده اند و در بیمارستان صحت روانی کابل بستری اند. 

به گفته‌ی مسوولان، فقر اقتصادی، خشونت‏های خانواده‌گی، گرفتن حق انتخاب از دختران از سوی خانواده‏ها، دستِ‌کم گرفته‌شدن زنان از سوی خانواده، محرومیت، آزار و اذیت‏ها، تجاوزهای جنسی، ازدواج‏های اجباری و آموزش‏های افراطی سبب می‎شود تا زنان به مشکلات روانی مصاب شوند.

عالیه از محلات دوردست افغانستان به بیمارستان صحت روانی آمده است. او خشونت‎های شدید خانواده‌گی را تحمل کرده و اما آخرش اینجا رسیده است و با مشکلات جدی روانی و روحی دچار شده است.

عالیه، آثار زخم‌های را که به اثر لت و کوب روی بدنش مانده بود، برایم نشان داد.

 او در مورد زندگی‎ش گفت: « خود را از کلکین می‎انداختم، در چاه می‌انداختم، خودم نمی‎فهمیدم دیگران برایم می‎گفتند. عروسی کردیم و دو طفل دارم. شوهرم نبود. ایورم به سرم زد، از همان وقت سرم درد می‏کند. من نو عروس بودم همان وقت مرا زد از همان زمان سر درد بودم».

روزانه بیش از ۱۵۰ تن که از مشکلات روانی رنج می‏برند و اکثریت شان زنان اند، به بیمارستان صحت روانی در کابل مراجعه می‏کنند.

سهیلا دختری دیگری‎ است. مشکل وی نسبت به دیگران متفاوت است. او با احترام برخورد می‏کند؛ اما همین که با وی سرصحبت را باز کردم، گفت: «من را فامیل‎ام اینجا آورد. فکر می‏کردند که من دیوانه استم؛ اما من دیوانه نیستم. بسیار آرزوی بزرگ دارم که خداوند خود را بیبینم».

داکتران روان درمان باور دارند که تدریس مسایل افراطی در مدارس برای زنان سبب می‎شود تا آنان به مشکلات روانی دچار شوند.

به گفته‌ی فعالان حقوق زن، زن‏ستیزی در جامعه‌ی افغانستان به گونه‌ی ریشه دوانده است که زنان را در هر مکانی با موارد مختلف و متفاوت با انواع گونه‎گون، مورد حمله قرار می‎دهد و زنان نیز آسیب می‎پذیرند. 

داکتر شیما حمیدی، مسوول بخش زنان در شفاخانه‌ی صحت روانی کابل به کابل مانیتور گفت: «تقریباً سی درصد این خانم‎ها این مشکل را دارند. در مدارس می‏روند چیزهای که اصلأ در اسلام ناروا است برای شان تدریس می‏شوند. اینها خودشان از اسلام سوء استفاده کردن است که چگونه خانم‎ها را به طرف دیگر سوق بدهند و به دخترخانم‎ها این‎گونه مشکلات پیدا می‏شود. مریضانی که با این مریضی دچار می‎شود، حتی می‎گویند نعوذباالله من خانم رسول‎الله استم، من با خداوند ارتباط داریم».

جنگ، ناامنی، مشکلات اقتصادی یا فقر، بیکاری، برخورد نامناسب خانواده‎ها، نبود برنامه‏های آموزشی از سوی دولت در مکان‎های آموزشی و تحصیلی، نپرداختن رسانه‎ها به برنامه‎های آگاهی‌دهی به مسایل روحی و روانی و آموزش برخورد‎های اجتماعی به گونه‎ای درست با اطفال و جوانان به خانواده‎ها، از مسایلی اند که سبب مصاب شدن افراد به امراض و مشکلات روانی می‎شود.

داکتر ایمیل صافی مسوول در بیمارستان صحت روانی کابل، در مورد اینکه چرا تعداد زنان مصاب به مشکلات روانی بیشتر از مردان است، گفت: «متأسفانه محرومیت‏های است که خانم‏ها از روز اول با آن مواجه استند. در یک خانه دختر تولد می‎شود، صدای اول همین است که دختر است، همه‎گی چپ می‎شوند، می‌گویند دختر است. متاسفانه مردم تفاوت در جنسیت قایل استند. از همان‎جا شروع می‎شود. حق انتخاب، حق تحصیل از او گرفته می‎شود، به زور، به بد به ازدواج داده می‌شود. فروخته می‎شود. همین ازدواج‎های اجباری است، به آدم‎ پیر به آدمی که از سن‎ش تفاوت می‎داشته باشد، آدمی که اصلأ دوستش ندارد به عقد نکاح داده می‏شود و وقتی به فامیل دیگر می‎رود به استرس‏‎های دیگر متقبل می‏شود و آن فامیل به این دختر، به عنوان یک چیز خریدنی توجه می‎کنند». 

ارقام دقیق در مورد اینکه چه تعداد از شهروندان افغان با مشکلات روحی و روانی مصاب اند، وجود ندارد. 

وزارت صحت عامه کشور گفت بربنیاد سروی‎های که میان سال‏های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ میلادی، انجام شده است، هفتاد درصد شهروندان افغان از علایم و مشکلات روانی رنج می‎برند. 

این وزارت افزود که برای معلوم شدن آمار دقیق، سرویی را در سال ۲۰۱۶ میلادی راه اندازی کردند که در پایان سال ۲۰۱۷ میلادی نتایج آن اعلام خواهد شد. 

مسوولان وزارت صحت عامه همچنان از آموزش‎دهی و افزایش شمار مشاوران روانی در شفاخانه‎های این کشور خبر دادند.

 

در جریان یک سال گذشته، ۵۹۰ مشاور روانی آموزش دیده است و تا پایان سال ۲۲۰ مشاور دیگر نیز آموزش می‏بینند.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>