خشونت‌ها بر ضد زنان در سرپل و بی‌توجهی مقام‌ها

| 11 May 2017, 10:23

ریاست امور زنان ولایت سرپل، نهادهای دولتی به ویژه ولسوال‌ها را در قبال رسیده‌گی به پرونده‌های خشونت در برابر زنان، به بی‌توجهی و کم‌کاری متهم می‌کند.

نسیمه آرزو، رییس امور زنان سرپل می‌گوید، اکثر اوقات معلومات در رابطه به قضایای خشونت در برابر زنان را از ولسوالی‌های گوسفندی، سوزمه قلعه، سانچارک و بلخاب، از باشنده‌گان محل به دست می‌آورد.

خانم آرزو می‌افزاید، برای رسیدگی به پرونده‌ی دو خانم که بدون دلیل موجه از سوی نیروهای امنیتی به اتهام زنا بازداشت شده اند، مسوولان محلی بی‌تفاوتی کرده اند.

رییس امور زنان سرپل می‌گوید: «ولسوال را من یک آدم ناکام می‌گویم، در ولسوالی‌ها در قسمت جندر، در قسمت حقوق زن هیچ کار نمی‌کنند، به خاطر چه؟ به خاطر بقای خودشان، به خاطری که موقف شان زیر سوال نرود به این خاطر بسیاری از قضایا را کتمان می‌کنند، قتل را، خشونت را همین ولسوال‌ها کتمان می‌کنند».

اما آیا واقعاً این گونه است و ولسوالان اطلاعات در مورد قضایای خشونت علیه زنان را پنهان می‌کنند؟

ذبیح‌الله امانی سخنگوی والی سرپل می‌گوید، در بخش مبارزه با خشونت در برابر زنان، هر ماه یک بار نشستی در مقام ولایت دایر می‌گردد و همواره والی تأکید کرده است که تمامی نهادها با ریاست امور زنان همکاری کنند.

آقای امانی در خصوص پرونده‌ی اتهام زنان بر دو خانم می‌گوید: «به صورت حقیقت من نه این موضوع را رد می‌توانم و نه تائید، چرا که تا هنوز همچو قضیه برای ما نیامده؛ ولی احتمال دارد که این گونه رویدادها صورت گرفته باشد، اگر چنین مورد وجود داشته باشد پیگیری خواهیم کرد».

به تازه‌گی یک فامیل در سرپل مدعی شده است که دو عضو این خانواده که زنان اند، از سوی نیروهای امنیتی به اتهام اعمال نامشروع بازداشت و به خانه امن به سر می‌برند.

عبدالقادر شوهر یکی از خانم‌های بازداشت‌شده می‌گوید، از چندی به این سو به پرونده خانم‌اش رسیدگی نشده است.

عبدالقادر می‌گوید: «دوسیه به همین جا خواب است، ما گفتیم ضمانت می‌دهیم، دوکاندار می‌خواهی، کلانتر می‌خواهی، منطقه می‌گویی، هر کسی را که می‌گویی، ضمانت می‌کنیم، همین خانم طفل‌های معصوم دارند، شش تا طفل دارند».

مادرش در مورد این پرونده چنین می‌گویند: «وقتی که یک آدم بی‌گناه در روی سرک می‌گیرد، او در خانه نبود، در سرای نبود، در اتاق نبود، داخل موتر نبود، داخل ریکشا نبود، از روی سرک این‌ها را گرفته، حتمی بی‌گناه است».

اما عنایت‌الله حبیبی آمر امنیت پولیس سرپل می‌گوید که پرونده‌های این خانم‌ها مراحل خود را سپری کرده و به سارنوالی محول شده است.

آقای حبیبی می‌افزاید: «بلی، دو خانم دستگیر شده اند که دوسیه شان تکمیل شده و دوسیه شان را پیش روی شما امضا کردیم که به دادستانی محول شود».

ولی رییس امور زنان سرپل اظهارات پولیس سرپل را نمی‌پذیرد و می‌گوید هنوز این پرونده‌ها به دادستانی فرستاده نشده است. 

این در حالی است که از آغاز سال جاری تا کنون، ۱۱۰ رویداد خشونت در برابر زنان، در ریاست امور زنان ثبت شده است که به گفته‌ی خانم آرزو، نسبت به سال گذشته افزایش را نشان می‌دهد.

گزارشگر: آرش 

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>