تأکید جواد ظریف برای قانونمند‌شدن مهاجران افغانستان در ایران

| 7 May 2017, 13:59

در حالی که بیش از سه میلیون افغانستانی در ایران به سر می‌برند، حکومت ایران بر اقامت قانونی آن شمار مهاجرانی که فاقد مدرک اند، تأکید دارد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران که در رأس هیأتی بلندپایه به کابل آمده است، امروز در یک نشست خبری با صلاح‌الدین ربانی همتای افغانستانی‌اش، گفت که دو کشور می‌توانند در زمینه‌ی قانونی‌شدن اقامت مهاجران افغانستانی در ایران، همکاری‌های گسترده‌تری داشته باشند.

به گفته‌ی وی، در حال حاضر، بیش از ۴۱۰ هزار از فرزندان خانواده‌های مهاجر افغانستانی در ایران، به مدارس آن کشور می‌روند و نزدیک به ۱۷ هزار دانشجوی افغانستانی نیز، شامل دانشگاه‌های آن کشور اند.

در همین حال، صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کشور گفت که روی موضوع حل مشکلات مهاجران افغانستانی در ایران با هیأت ایرانی بحث و گفتگو کرده اند.


مشکلات مهاجرین افغان در ایران

به تازه‌گی دولت ایران گذرنامه‌های خطی (غیرالکترونیکی) را غیرقابل پذیرش اعلام کرده و گفته است، تمام مهاجران افغانستانی باید گذرنامه‌های کهنه‌ی شان را به الکترونیکی تبدیل کنند.

نماینده‌گان مهاجران افغانستانی مقیم ایران که روز شنبه با عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور در کابل دیدن کردند، شمار مهاجرین افغانستانی را که گذرنامه‌های خطی دارند، بیش از ۴۰۰ هزار خانواده (اضافه از یک میلیون نفر) گفته و خواهان حل جدی این مشکل شده اند.

همچنان، دولت ایران به دانشجویان افغان مقیم ایران هشدار داده است که تا پانزدهم ماه ثور کارت‌های آنان فاقد اعتبار است و باید شناسنامه داشته باشند.

بر بنیاد خبرنامه‌ای دفتر رسانه‌یی ریاست اجرایی، آقای عبدالله، اطمینان داده است که به مشکلات مهاجران مقیم ایران رسیدگی می‌شود.

به باور رییس اجرایی کشور، ساده‌ترین راه برای حل این معضل، جای‌گزینی گذرنامه‌های الکترونیکی با گذرنامه‌های خطی است. 

آقای عبدالله گفته است، برای حل این مشکل با مقام‌های ایرانی و وزیران مربوط گفتگو خواهد کرد.

لطفاً نظر خود را با فورمه ذیل ارسال کنید.

/>